Új besorolási rendszer, új illetményrendszer jöhet
A vezetői szinteken a besorolások csak a következő munkakörökben történnek a jövőben: kabinetfőnök, főosztályvezető, helyettese és osztályvezető. Ezek a szervezeten belül munkaköri szintenként különböző számot fognak képviselni, ami a fizetési fokozatokhoz hasonlítható. "16-26-ig van munkaköri szint a legfelsőbb vezetői szinteknél. Legalacsonyabb az osztályvezető: 16-20-ig, 17-21-es munkaköri szintig lesz a főosztályvezető-helyettes, a főosztályvezető 18-24-ig, a kabinetfőnök pedig 21-26-os szintig lenne.
A besorolásnál az a tevékenységi szint lesz a meghatározó, amelyet a központi közigazgatási szervek végeznek a jövőben konkrét elvek és meghatározott munkaköri sajátosságok alapján. Ilyen irányadó elvek lesznek, hogy az adott személynek milyen szaktudása van, irányadó lesz továbbá a feladatkör terjedelme, a kapcsolattartási képesség, a szakmai hozzáértés és a cselekvési szabadság. Ezeken túl meghatározó elem lesz a végzett feladat összetettségének mértéke, továbbá egyes speciális területeken egyéb társadalmi hatást érintő tényezők. Ahány tárca, annyi módozat lesz meghatározva."
A MÉR az illetményrendszer átalakítását is feltételezi
A fenti új besorolások az illetményrendszer újraformálását fogják szolgálni. Minden vezető személyi illetményben fog részesülni, amelynek összegét a munkáltató állapítja meg a munkaköri szintnek megfelelően és "megfelelően széles sávban".
Irányadó elv lesz, hogy az adott illetménysávokat nem csökkenthetik, csak felfelé mozdulhatnak el. Az összeg hasonló lesz mint az illetményalap. Azonos munkakörben való foglalkoztatás esetén (ha máshová távozik a dolgozó) ez az összeg nem lesz csökkenthető. Szabály lesz továbbá, hogy a vezető illetménye az előző évinél alacsonyabb akkor sem lehet, ha ugyanabban a pozícióban marad. Ugyanakkor ha valaki minisztériumi vezetői körből nem minisztériumi vezetői körbe kerül ki, akkor már nem fogja magával vinni az illetmény-szabályokat.
Az illetmény mértéke a munkáltató által "az államháztartás munkaerőpiaci versenyképességéhez mérten lesz megállapítva. A bérpiaci bérek legalacsonyabb összegéhez viszonyítva tíz százalék átlagában, az alsó határ ehhez viszonyítva 80 százalékig mehet, a felső határ felmehet 120 százalékra. Az irányadó összeget a közszolgálati érdekegyeztetés keretében állapították meg.
Mennyit kereshetnek?
Apropó, konkrét adatok: "a legalacsonyabb 16-26-ig terjedő 16-os skálán 300 ezer forint körüli lesz a középértékű illetmény, tehát az alacsony 250 ezer lesz, felső határa 400 ezer forintra rúg majd. A 26-os munkaszintű besorolás esetén egymillió 300 ezer, az alsó határa egymillió, felső határa egymillió 700 ezer lesz besorolástól függően."
Mindez azt jelenti, hogy egy osztályvezető illetménye a legmagasabb besorolásban egymillió forint körül lesz, de legkevesebb is 600 ezer forintot kaphat. Főosztályvezetőknél átlag 550 ezer forint körül alakulnak majd az illetmények, a legmagasabb szinten pedig egymillió 200 ezer forintra számíthatnak a vezetők. Igaz, a szakember szerint ezek az összegek egyelőre csak tájékoztatásul szolgálnak.
Az mfor.hu azon kérdésére, pontosan milyen határidők lesznek 2008-ban a MÉR-rendszer bevezetését illetően, Leczki István elmondta: még "relatíve bizonytalan a helyzet", és az is lehetséges, hogy a tárgyalások megakadásával erősen kitolódhat a rendszer bevezetése.
Mint mondta, "azok után, hogy már a TÉR-rendszer is erős ellenállást szült a közszférában, nem lehetetlen az sem, hogy visszatáncolás lesz az ügyben, vagy finomítanak az elképzeléseken."
Garai Katalin