Mintegy 19 milliárd forint jut a pénzügyi válság negatív hatásainak enyhítésére – legalábbis azokra, amelyek a munkaerőpiacot érintik – közölte Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón. A kabinet az elmúlt hónapokban szociális partnerekkel és nagyobb munkáltatókkal egyaránt egyeztetett a szükséges teendőkről. A támogatásokat uniós és hazai forrásokból is finanszírozzák a tervek szerint.
Hozzátette: összességében a tárca a recesszió hatásainak enyhítésére közel 100 milliárd forintot mozdít meg ezen, illetve egyéb programok kapcsán.
Munkahelyek megőrzésére 16,7 milliárd forint jut. Az államtitkár tájékoztatása szerint olyan programokat indít a kormány, amelyeken keresztül érdekeltté teszik a munkáltatókat a foglalkoztatás biztonságának garantálására. Ezzel nagyjából 20-25 ezer fő munkahelyét tudják megmenteni. Új munkahelyek létrehozására 2,2 milliárdot szán a kormány, ebből 2400 fő foglalkoztatását biztosítják.
Többfajta támogatást igényelhetnek a munkaadók
Mintegy tízmilliárd forinthoz a Munkaerő-piaci Alapból lekérhető összegekből juthatnak a pályázók. Az igényléseket december 31-ig kell eljuttatni a regionális munkaügyi központokhoz.
Egy másik program a különösen nehéz helyzetbe jutott munkáltatókon segíthet - összesen hatmilliárd forintból. Utóbbiak ez év novemberéig pályázhatnak.
Azok a cégek, amelyek csoportos létszámleépítésre kényszerülnek, szintén támogatást kaphatnak a munkahelyek megőrzése céljából, összesen körülbelül 700 millió forintból gazdálkodhatnak. Azok a vállalatokpedig - akár két fős mikrovállalkozások is -, amelyek munkahelyeket hoznak létre, egy 250 millió forintos támogatási alapból juthatnak pénzhez.
A távmunkát és a képzéseket is fontosnak tartják
A kabinet korábbi tervei szerint támogatja a távmunkaprogram elterjedését: idén 479,5 millió forint juthat erre a célra. Ezt az összeget képzésekre és az infrastruktúra támogatására használhatnák a cégek.
Számos olyan program indul, amelyekben a foglalkoztatást és a képzést összekapcsolják – mondta Simon Gábor a Menedzsment Fórum kérdésére. Hozzátette: nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a munkavállalók versenyképességét növeljék, hiszen például a speciális tudással rendelkező dolgozóknak köszönhetően települhet egy-egy szolgáltató központ hazánkba, ami révén akár több tízezer munkahely is létrejöhet.
Bár a kormány korábbi jóslata szerint nagyjából tízezer ember vesztheti el állását a válság miatt, egyes szakértők úgy vélték, ez a szám akár több százezerre is rúghat. Ilyen esetben valószínűleg kevés lesz az a pénz, amit a kormány - az eddigi tervei szerint - idén erre el tud különíteni. Ugyanakkor Simon Gábor kifejezte a kabinet azon szándékát, hogy ha szükséges, további programokat is útnak indítanak a munkahelyek megőrzése céljából.
KZ