2p

A hazai fizetőképességi helyzet további drámai romlására számít Dercze Zoltán, a Coface Hungary országigazgatója, aki szerint leghamarabb 2010-re javulhat a cégek helyzete.

Továbbra is az építőiparban és a kereskedelemben található a legtöbb fizetésképtelen vállalkozás, de a kockázatos iparágak köre az idén a sertés- és baromfitenyésztést kiszolgáló takarmányértékesítéssel, az élelmiszer-feldolgozással, az acél és fémfeldolgozás és az élelmiszeripari kiskereskedelmi beszállítással is bővülhet - állapítja meg a Coface Hungary elemzése.

A hitelminősítéssel és hitelbiztosítással foglalkozó cég elemzése rámutat: az első félévében 13 százalékkal nőtt a fizetésképtelenség miatt indult eljárások száma az egy évvel ezelőtti helyzethez képest. Az 5610 fizetésképtelenségi eljárásból mindössze 10 volt a vállalkozások megmentésére, fizetőképességének helyreállítására irányuló csődeljárás, ami aggasztóan alacsony arány a nyugat-európai országokhoz képest.

A fizetésképtelenségi eljárások ágazati számát vizsgálva megállapítják: a legtöbb fizetésképtelenségi eljárásban továbbra is az építőipari és kis-, illetve nagykereskedelmi cégek érintettek, az összes hazai fizetésképtelenségi eljárás 26 százalékát kereskedelmi vállalkozások, további 17 százalékát építőipari cégek ellen indították az év első hat hónapjában. Ezek mellett az eljárás alá vontak között idegenforgalmi, ingatlangazdálkodási és gépjárműipari cégek vannak nagy számban.

A cégek számának folyamatos növekedését sem tartja kedvező jelnek Dercze Zoltán: szerinte az nem a gazdaság élénkülésének köszönhető, hanem a cégek bejegyzési eljárásainak olcsóbbá és egyszerűbbé tételének tudható be. Ez a folyamat szerinte nem a valós gazdasági tevékenységet folytató vállalkozások indításának, hanem a korlátozott felelősség alól kibújó cégtulajdonosoknak nyújt újabb lehetőségeket arra, hogy a hitelezők nehezebben hajthassák be rajtuk tartozásaikat.

Regionális összehasonlításban is kiugróan magas Magyarországon a fizetésképtelenségi arány - számol be az elemzés. A közép-kelet-európai térségben hasonló méretű államokban évente pár ezer cég szűnik meg, szemben a hazai első féléves több mint 10 ezerrel, vagy az egész évre várható 20 ezerrel.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!