4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több mint két évtizeddel a csernobili szerencsétlenség után ismét reneszánszát éli az atomenergia. Az Egyesült Államok csaknem harminc év szünetet követően építene ismét atomerőművet, Európában is egyre több ország nyit ezen energiatípus felé, Paks bővítésének előkészítésére pedig már tavaly rábólintott az Országgyűlés. Mfor.hu háttér.

1986. április 26-án robbant fel az egykori Szovjetunióban a mai Ukrajna területén lévő csernobili atomerőmű, máig nehezen felbecsülhető károkat okozva emberek tömegeinek és a környezetnek egyaránt. A katasztrófa 24 éves évfordulóján úgy tűnik, hogy a tragédia közvéleményt sokkoló hatása halványul - legalábbis egyre több kormány veszi ismét tervbe atomenergia-kapacitásának bővítését, illetve már létező erőművei élettartamának kitolását. 

Obama is atompárti lett 

Barack Obama amerikai elnök például február elején jelentette be, hogy - csaknem három évtizedes szünet után - "újgenerációs, tiszta és biztonságos atomerőművek" építését tervezik. Az első két új atomreaktort Georgia államban helyeznék üzembe - a beruházást a kormány hitelgaranciával támogatja, mintegy nyolcmilliárd dollár értékben.   

Az USA-ban jelenleg 31 államban összesen 104 reaktor üzemel, amelyek a Süddeutsche Zeitung szerint az amerikai áramigény mintegy ötödét fedezik. Igaz, az új atomerőmű üzembe helyezéséig még jónéhány év el fog telni - csak az engedély kiadására 2011-2012-ig kell majd várni.  

Bár Obama elismerte, hogy az atomenergiának "komolyan veendő hátrányai" is vannak, kiemelte, hogy az új létesítmények a legszigorúbb biztonsági kritériumoknak is meg fognak felelni. Építésük szerinte "szükségszerű lépés” annak érdekében, hogy csökkentsék az ország függőségét a fosszilis energiahordozóktól. 

Európában hosszabbítanak

Szintén reneszánszát éli az atomenergia Európában. A német kormány például bejelentette, hogy meghosszabbítja már működő atomerőműveinek élettartamát, Svédország pedig egy évvel ezelőtt törölte el az új reaktorok építésére vonatkozó tilalmat.  

A sor most Finnországgal és Hollandiával bővült. Az észak-európai állam kormánya ugyanis a közelmúltban heves viták után úgy döntött, hogy engedélyt ad két új reaktor építésére. Az új létesítmények az ipari vállalatok számára termelnének energiát, csökkentenék a finn gazdaság importfüggőségét, és több tízezer új munkahelyet teremtenének, adta hírül az osztrák Die Presse. 

Nemrég pedig a szélmalmok hazájának számító Hollandiában is úgy döntöttek, hogy 2025-ig meghosszabbítják a  Borsselében lévő atomerőmű működési engedélyét. A létesítmény az ország energiaigényének négy százalékát fedezi, további 11 százalékot pedig francia atomerőművektől importál az ország.      

Kétezer milliárd forintból bővülhet Paks

Ami hazánkat illeti, a magyar Országgyűlés tavaly tavasszal nagy többséggel fogadta el azt a határozati javaslatot, amely hozzájárulást ad új atomerőművi blokk vagy blokkok telepítésének előkészítéséhez a paksi telephelyen.

A beruházás előkészítéséhez minimum öt év, megvalósításához a műszaki tervezést követően minimum hat év, az új erőműegység létesítéséhez összesen tehát legalább 11 év szükséges. Akkori felmérések szerint a magyar lakosság mintegy háromnegyede, 73 százaléka egyetért azzal, hogy Magyarországon atomerőmű működik. Igaz, tiltakozók is vannak -  az Energia Klub és a Greenpeace például ellenzi a bővítést.

A két új, egyenként ezer-ezerkétszáz megawattos blokk felépítése a legutóbbi számítások szerint kétezer milliárd forintba kerül. Süli János, a Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója nenmrég úgy vélekedett: a Magyar Villamos Művek és a Paksi Atomerőmű együtt van olyan erős és hitelképes, hogy ezt egy szakmai befektetővel közösen finanszírozni tudja. A parlament kikötése egyébként, hogy az új blokkok legalább 51 százalékban állami tulajdonban legyenek.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!