Juhász Miklós, a GVH elnöke köszöntőjében hangsúlyozza: a gazdasági válság hatásai az elmúlt évben is alapvetően meghatározták a gazdasági környezetet, és ilyen körülmények között a piaci verseny szerepe kiemelten fontos. A jól működő verseny ugyanis segítheti a krízisből való kilábalást, növeli a fogyasztói jólétet. A válságból való kilábalás "levezényléséhez" szükséges eszközökkel azonban a mindenkori kormányzat rendelkezik, a versenypolitika ennek az eszközrendszernek egy eleme.
A verseny nem önmagáért való, annak akkor van értelme, ha a fogyasztók, állampolgárok érzékelik annak előnyeit, jóléti hatásait - mutat rá a GVH elnöke. A fogyasztók a 2008-2012. között lezárt, megállapodásokkal és erőfölényes visszaélésekkel, valamint fúziókkal foglalkozó versenyfelügyeleti eljárásoknak köszönhetően mintegy 58 milliárd forintot takarítottak meg. A számítás abból indul ki, hogy - a verseny árleszorító hatása folytán - a GVH közbelépése megkíméli a fogyasztókat azoktól a többletkiadásoktól, amelyekkel a hivatal által megakadályozott versenyellenes magatartások és káros fúziók miatt egyébként szembesülnének.
A beszámoló szerint a hivatalhoz 2012-ben 115 előterjesztés és jogszabálytervezet érkezett véleményezésre, a GVH 39 esetben tett észrevételt. A hivatal további nyolc esetben - megküldés híján - saját kezdeményezésre véleményezett jogszabály-tervezetet. Az év folyamán változatlanul sok olyan jogszabály jelent meg, amely a GVH érdeklődésére tarthatott volna számot, de előzetesen nem küldték meg véleményezésre a hivatalnak - olvasható a jelentésben.
MTI