4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nehéz pusztán a számokra hagyatkozva józan ésszel megérteni, hogyan kaphat egy 588,5 milliós saját tőkével rendelkező cég, melynek féléves mérlege szerint 3 hónapja még csak 623 ezer forint volt a számláján több milliárdnyi hitelt arra, hogy az ország egyik legnagyobb szállodaláncát felvásárolhassa. Márpedig hétfőn ez megtörtént.

A Jászai Gellért irányítása alatt álló Konzum Nyrt hétfőn jelentette be, hogy cégein keresztül megvásárolta az eddig a baloldali vállalkozó, Leisztinger Tamás érdekeltségi körébe tartozó Hunguest Hotels szállodaláncot. Mivel a hazai sajtó, azon belül is a kormányhoz közel álló Magyar Idők idén már többször is megszellőztette a leendő üzletet, így nem volt meglepetés, hogy a 12,5 milliárdnyi jegyzett tőkéjű lánc ahhoz a Jászai Gellérthez került, aki a 2000-es évek közepén sorra vásárolta fel SCD Group cégén keresztül a balatoni kempingeket

Ezek a világ legextrémebb szálláshelyei

Jászaiék akkor olyan intenzíven folytatták Balaton-környéki felvásárlásaikat, és olyan mértékben foglalkozott vele a média, hogy az akkor a 30-as évei elején járó menedzser az mfor.hu 2005-ös álomcsapatába (:)) is bekerült.

A pénzügyi válság aztán kerékbe törte a nagyszabású elképzeléseket, Jászai pedig rövid időre a pécsi Zsolnay Porcelánmanufaktúránál lett igazgatósági elnök, miután 2010-ben kisebbségi tulajdonosként bevásárolta oda magát. A beígért forrásokat azonban nem sikerült előteremtenie, így a Zsolnaynál helyette a Közgép jött, ő pedig arra koncentrálhatott, hogy 2012 tavaszán Nobilis Kristófnak eladja Budapest legnagyobb ingatlan-portfólióját. A közleményben olvasható magyarázat alapján a döntést elsősorban pénzügyi okok motiválták.

Jászai pedig négy évre eltűnt, legalábbis sok hír nem jelent meg róla egészen idén tavaszig, amikor is a Magyar Idők megszellőztette, hogy tulajdonába kerülhet a Hunguest Hotels. Tegnap pedig az irányítása alatt álló Konzum bejelentette, közvetett módon megvásárolta a szállodaláncot. Jászai elmondása szerint, amit szintén a Magyar Idők írt meg, az "Exim 3,3 milliárdos hitelt adott a felvásárláshoz, ami kevesebb, mint a tranzakciós érték 15 százaléka". Bár a 15 százaléknál kevesebb kitétel akár nulla is lehet, de a józan észt és a matematika kerekítési szabályait figyelembe véve feltételezhetjük, hogy a 3,3 milliárd forint minimum 13 százaléka volt a tranzakciónak, amely így összességében 25 milliárd forint környékén lehetett. Mivel Jászai szerint az adásvételhez "a szokásos mértékű saját erő" kellett, így ezek alapján az ügyeletet finanszírozó másik bank, az MKB is több milliárdot adhatott a Hungest Hotels felvásárlásához.

Ilyen luxusszállodát nyitott Donald Trump

Hogy mennyit érhet a szállodalánc, nem tudjuk, viszont abban biztosak vagyunk, nem sok olyan cég kapna több milliárdos hitelt, amelynek a mérlegfőösszege néhány hónappal ezelőtt, június végén mindössze 725, saját tőkéje pedig 588,5 millió forint volt, míg pénzeszköze csak 623 ezer forintra rúgott. Igaz, hogy a Konzum 90 százalékos tulajdonában álló KZBF INVEST a Hunguestnek csak a 32,1 százalékát szerezte meg, míg a Konzum 30 százalékos tulajdonában álló Konzum Befektetési Alapkezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság által kezelt KONZUM PE Magántőkealap 67,9 százalékát. Vagyis csak az előbbi cég forrásainak és eszközeinek kell a Konzum Nyrt. konszolidált mérlegében szerepelni, így utóbbi akár az ügylethez szükséges saját erőt is tudta biztosítani. Viszont a szállodalánc 32,1 százalékát megszerző KZBF Invest eszközeit magában kell, hogy foglalja az anyacég, a Konzum Nyrt mérlege. Ez pedig, mint fentebb láttuk, mindössze 623 ezer forint pénzeszközzel rendelkezett és saját tőkéje pedig 588,5 millió forint volt június végén.

Persze elképzelhető, hogy azóta történt tőkeemelés a cégnél, de ezt a társaságnak, mint tőzsdei cégnek közölnie kellett volna. Erre utaló közleményt viszont a BÉT honlapján nem találtunk.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!