2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az Anheuser-Busch InBev NV eladásra kínálta fel a SABMiller kelet-közép-európai márkáit az Európai Bizottság akvizíciót engedélyező döntésének elősegítése érdekében.

Az Európai Bizottság május 24-én teszi közzé döntését a SABMiller 100 milliárd dolláros megvásárlására tett ajánlatról. Az AB InBev-SABMiller egyesüléssel a világ legnagyobb söripari csoportja jönne létre 30 százalékos világpiaci részesedéssel.

A tranzakció a szükséges feltételek teljesülése esetén az év második felében valósulhat meg és feltétele a kelet-közép-európai márkák eladására tett ajánlatnak. Az AB InBev teljes egészében értékesíteni kívánja a SABMiller magyarországi, romániai, csehországi, szlovákiai és lengyelországi aktíváit, valamint a Pilsner Urquell Egyesült Államokon kívüli értékesítési jogait. Az Egyesült Államokban a Pilsner Urquell márkához fűződő jogokat már értékesítette a Molson Coors Brewing Co. vállalatnak.

Az ország, ahol nem illik hajat szárítani

Az Exane BNP Paribas elemzői mintegy 5 milliárd euróra becsülik az eladásra kínált sörmárkák, a Pilsner Urquell mellett a lengyel Tyskie és Lech, valamint a magyar Dreher és a román Ursus eladási értékét, amelyek együttesen 2,3 milliárd euró bevételt és 450 millió euró adó előtti eredményt hoztak a SABMillernek tavaly.

Az AB InBev hagyományosan nem tekinti fő működési területének a kelet-európai piacot, ahol márkáit jelenleg a Molson Coors terjeszti. Az Euromonitor adatai szerint a Carlsberg A/S és a Heineken NV után a SABMiller 15 százalékos részesedéssel a kelet-európai sörpiac harmadik legnagyobb szereplője. Az AB InBev piaci részesedése pedig 7,9 százalék.

Elemzői vélemények szerint az értékesítésre felkínált sörmárkákra versenyjogi korlátozások miatt nem valószínű, hogy vevőként jelentkezne a Carlsberg vagy a Heineken, de a Molson Coors is szinte kizárható a potenciális vevők sorából. Piaci szakértők szerint ezért a márkák valószínűleg az Asahi Group Holdings Ltd. vagy  pénzügyi befektető társaság tulajdonába kerülhetnek.

Az AB InBev ebben a hónapban korábban már megállapodott az Asahival a SABMiller Peroni és Grolsch prémium márkáinak, valamint a brit Meantime kézműves sörnek az eladásáról 2,55 milliárd euróért (2,90 milliárd dollár).

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!