A világgazdaságra várhatóan nem lesz sokkoló hatással az amerikai katonai válaszlépés, egyrészt, mert arra számítani lehetett, másrészt azért, mert jelenleg úgy tűnik: a háború célzott, és meghatározott keretek között marad - mondta Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató Rt. ügyvezető igazgatója.
A kutató szerint a széles, az iszlám országokat és a fejlett világot is magában foglaló, terrorizmus elleni koalíció azt jelzi, hogy a háború nem szélesedik ki. Elképzelhető, hogy az olajár rövid távon emelkedik, de nem drámai mértékben, ahogyan várhatóan a tőzsdék mozgását is csak időlegesen befolyásolják a történtek, hiszen a spekulánsokat sem érték váratlanul a fejlemények - mutatott rá Karsai Gábor.
Emlékeztetett arra, hogy a világgazdaság, s azon belül az Amerikai Egyesült Államok gazdasága már szeptember 11-ét megelőzően is a lassulás jeleit mutatta. A terrortámadások előtt a szakértők arra számítottak, hogy a jövő év elején erősödik a növekedés, ma már azonban gazdaságpolitikusok és kutatók egyaránt 2002 közepére várják a fellendülés. Karsai Gábor szerint ez a prognózis a vasárnap esti események után is tartható.
Arra a kérdésre, hogy hogyan érinti a magyar gazdaságot az elhúzódó dekonjunktúra, a GKI ügyvezető igazgatója elmondta: az exportlehetőségek beszűkülése már az idén, az augusztusi külkereskedelmi adatokban is megmutatkozott. A GKI 2002-re éves szinten az ideinél néhány százalékponttal alacsonyabb exportnövekedést prognosztizál.
A GKI nem számít sokkra
A világgazdaságra várhatóan nem lesz sokkoló hatással az amerikai katonai válaszlépés.