A közlemény szerint a GVH azzal az előzetes feltétellel engedélyezi az összefonódást, hogy a Holcim és a VSH értékesíti a cement és építőipari anyagok nagykereskedelmével foglalkozó, debreceni székhelyű DTG Optimus Kft.-ben (DTG) meglevő üzletrészeit, biztosítva, hogy a CTR egyedüli irányítást szerezzen a DTG felett. Kötelezi továbbá, hogy öt éven keresztül biztosítsák cement szállítását a DTG Optimus Kft. számára, így a vállalás révén új, önálló piaci szereplő jön létre.
A kérelmezett összefonódás előzménye az volt, hogy a VSH részvényesei a vállalkozás alaptőkéjének felemeléséről döntöttek, így a Holcim részesedése több mint 50 százalékra emelkedhet a VHS közgyűlésében.
A versenyhivatal engedélye akkor lép érvénybe, azaz a Holcim akkor szerezheti meg a VSH feletti egyedüli irányítást, ha teljesül a DTG leválasztására vonatkozó előzetes feltétel. Az előzetes feltétel, továbbá a kötelezettség - a cement szállításának biztosítása - teljesülését a Gazdasági Versenyhivatal utóvizsgálat keretében ellenőrzi - olvasható a közleményben.
A Holcim-csoport 1912-ben alakult, mára a világ több mint 70 országában, körülbelül 85.000 munkavállalót foglalkoztat. A Holcim-csoport fő tevékenysége a cement- és előkevert beton-gyártás, valamint az aggregátum-termelés. A Holcim-csoport magyarországi árbevételének legnagyobb hányadát a cement üzletág adja, amely két helyszínen, a hejőcsabai és a lábatlani cementgyárakban folyik. Részesedése a 2009-es magyarországi cementértékesítésekből 30-40 százalék között volt. A Holcim Hungária számos magyarországi vállalkozás kisebbségi tulajdonosa is, többek között 35 százalékos részesedéssel rendelkezik a DTG-ben is.
A Holcim csoport ezenkívül a magyarországi transzportbeton-gyártás jelentős szereplője is, számos betongyárral rendelkezik az egész ország területén.
A VSH szlovákiai (Torna) székhelyű részvénytársaság, amelyet a CTR Group egyedüli tulajdonosként alapított, majd kisebbségi részesedést szerzett benne a Holcim jogelődje. A VSH ugyancsak jelen van a cement, a transzportbeton és az aggregátum piacokon, ám magyarországi árbevételének túlnyomó többsége a cement üzletágból származik. Részesedése a 2009-es magyarországi cementértékesítésekből 5-15 százalék között volt.
MTI