Steffen Seibert német kormányszóvivő hétfőn Berlinben kiadott közleményében a G7-csoport pénzügyminisztereinek nyilatkozatára utalva kiemelte, hogy Ukrajna a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) együttműködve az IMF forrásai mellett további támogatást is kaphat, egyebek között a Világbanktól, más pénzügyi szervezetektől és az Európai Uniótól.
"Konkrétan egy Gazprom-számla kiegyenlítéséről van szó, még márciusban" - mutatott rá a kormányszóvivő, hozzátéve, hogy az egyeztetések ebben az ügyben már a héten elkezdődnek.
A német kormány szerint "még nincs késő a válság békés, politikai rendezéséhez", de ehhez Oroszországnak el kell mozdulnia "a csapatmozgások logikájától" a tárgyalás felé - emelte ki a szóvivő. Oroszország tevékenysége a Krím félszigeten elfogadhatatlan és nemzetközi egyezményeket sért, különösen az Ukrajna függetlenségét és szuverenitását garantáló 1994-es budapesti memorandumot és a Fekete-tengeri Flotta támaszpontjának elhelyezéséről szóló 1997-es orosz-ukrán egyezményt.
Németország ezért csatlakozott a G7 csoport, az Európai Bizottság és az Európai Tanács vezetőinek nyilatkozatához, amelyben nem csupán elítélték a jogsértő orosz magatartást, hanem felszólították Moszkvát, hogy kezdjen tárgyalásokat Ukrajnával, és felajánlották a nemzetközi közvetítés lehetőségét az az ENSZ vagy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) égisze alatt - fejtette ki Steffen Seibert.
Hangsúlyozta, hogy a válság politikai megoldásának kidolgozása során nemcsak Ukrajna területi egységét kell tiszteletben tartani, hanem azt is, hogy a Krím félsziget lakosságának többsége "oroszul beszél és érez", aminek lehetőségét és jogát az ukrán állam keretei között is biztosítani kell.
Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök erre ígéretet tett Angela Merkel kancellárnak, amikor a hét végén telefonon tárgyaltak. Az ukrán kormányfő egyebek mellett rámutatott, hogy nem vezetik be, hanem átdolgozzák a vitatott nyelvtörvényt - közölte a német kormányszóvivő.
A Gazprom szóvivője a hét végén azt mondta, hogy Ukrajna 1,55 milliárd dollárral tartozik a cégnek, és amennyiben nem tesz eleget kötelezettségeinek, Moszkva nem tud tovább kedvezményt adni az orosz földgáz árából. Ukrajna évente átlagosan 55 milliárd köbméter fölgázt használ fel, aminek több mint a fele orosz import.
Oroszország azután adott kedvezményt a gáz árából, hogy az időközben leváltott Viktor Janukovics ukrán elnök tavaly novemberben elállt az Európai Unióval tervezett társulási és szabadkereskedelmi egyezmény aláírásától. A gáz ára a decemberben kötött szerződés alapján ezer köbméterenként 400 dollárról 268,50 dollárra csökkent. A megállapodás értelmében Oroszország negyedévente felülvizsgálja az Ukrajnának szállított földgáz árát.
MTI