Az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium tisztviselői szerint az Egyesült Államokban és más országokban zajló "palagáz-forradalom" és az azonnali ügyletek növekedése miatt a Gazpromnak tisztáznia kell beruházásai hatékonyságát.
Attól tartanak, hogy az orosz állami gázmonopólium emiatt nem tudja majd tartani a magas árakat az európai országoknak szállítandó gázra kötött hosszú távú szerződéseiben.
A Finmarket internetes üzleti hír- és elemző oldal egy kormányzati, tárcaközi tanácskozásról készített elemzést ismertet, amely szerint Moszkvában 2016-ot tartják fordulópontnak. Akkorra várható, hogy az Egyesült Államokban befejeződnek az olcsó palagáz exportját lehetővé tevő beruházások.
Mindehhez hozzáadódik, hogy a Gazpromnak Oroszországban is gondjai vannak: a földgáz belföldi árának növekedése a kitermelésre kivetett adó emelkedésével jár. A monopólium ezért azt kérte a kormánytól, hogy enyhítsen ezeken a terheken.
Az orosz gazdaságfejlesztési minisztériumban az európai földgázpiacon a Gazpromra nehezedő nyomás okát abban látják, hogy míg az azonnali ügyletek piacán 1000 köbméter gázért körülbelül 320 dollárt kérnek, az orosz gázcég a hosszú távú szerződéseiben ezer köbméterenkénti 400-450 dollárt kötött ki.
A Gazprom részesedése az európai piacból már eddig is csökkent, és hosszú távon az exportbevételekből származó haszna is kevesebb lehet.
MTI