A szóvivő elmondta, a feljelentés kiegészítést azért tették, mert amikor Góczi István, az Emfesz ügyvezető igazgatója a Mabofi Holdings Ltd. tulajdonában lévő céget egy dollárért eladta a svájci bejegyzésű RosGas AG-nak, akkor már rendelkezett azokkal a lengyelországi kutatási engedélyekkel, amelyek növelik az Emfesz értékét. Karikás Dávid közlése szerint az Emfesz tőkehelyzetének rendezése során derült ki, hogy mekkora értéket képviselnek ezek a licencek.
Góczi István, az Emfesz ügyvezető igazgatója 2010 augusztus végén a Világgazdaságban azt nyilatkozta, hogy a készletek átértékelésével 61,4 milliárd forinttal emelték meg a társaság jegyzett tőkéjét, miután a jegyzett tőke a saját tőke alá esett. A saját tőke 2009 végén mínusz 46,5 milliárd forint volt.
A Mabofi pénteki tájékoztatása szerint a lengyelországi kutatási engedéllyel a DPV Services nevű Emfesz leányvállalat rendelkezik. A terület 20 ezer négyzetkilométer és a valószínűsített olaj- és gázkészlet 180 millió hordó olajegyenértéket képvisel. A valószínűsített készlet nagyságát Góczi István is közölte az augusztusi nyilatkozatban.
Az Emfesznél elmondták, az értéknövekedés a lengyel kutatási engedély kapcsán már az új tulajdonos idejében és annak, azaz a RosGas AG-nak az aktív közreműködésével jött létre. A felértékelést nemzetközi cég végezte, mint ahogy az Emfesz tőkerendezésében is nemzetközi könyvvizsgáló vett részt - hangsúlyozták az Emfesznél.
Az ügy előzménye az, hogy a Mabofi álláspontja szerint Góczi István, az Emfesz ügyvezető igazgatója egy korábbi felhatalmazás alapján jogtalanul adta el a Mabofi tulajdonában álló kft.-t a RosGas AG-nak.
Góczi István újságíróknak korábban elmondta: a Nemzeti Nyomozó Iroda 2009 novemberében ellene indított vizsgálatának tárgya: érvénytelen-e a meghatalmazás, aránytalan volt-e a tranzakció értéke és részt vett-e az adásvétel előkészítésének folyamatában.
Az Emfesz 2009 májusában került a RosGas AG tulajdonába a Dmitri Firtas ukrán üzletember érdekeltségébe tartozó Mabofi Holdings 100 százalékos tulajdonából. Erre azt követően került sor, hogy a társaság 2009 áprilisában bejelentette: addigi szállítója, a RuskUkrEnergo nem jut gázhoz, így megszakadtak a szállítások. Dmitri Firtas a RuskUkrEnergo egyik tulajdonosa. Góczi István, az Emfesz ügyvezető igazgatója újságíróknak többször is hangsúlyozta, hogy ha 2009 tavaszán nem történik meg a tulajdonosváltás, akkor a magyar piac 20 százalékának gázellátása került volna veszélybe.
MTI