3p

A Mavir villamosenergia rendszerirányító csökkenti a költségeit és beruházási ráfordításait, de fenntartja az ellátásbiztonságot, eközben nem tervez elbocsátásokat - közölte Bertalan Zsolt, a Mavir vezérigazgatója szerdán Budapesten sajtóbeszélgetésen.

A működési költségeket 10, a beruházásra szánt összegeket 15 százalékkal tervezik csökkenteni a 2011. évihez képest. Bertalan Zsolt hangsúlyozta, hogy a nehéz gazdasági helyzetben a többi vállalkozáshoz hasonlóan kényszerülnek a költségek csökkentésére. Felkai György, a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM)kommunikációs igazgatója a beszélgetés során megjegyezte, az MVM is költségmegtakarításra készül.

Az előzetes adatok szerint a Mavir tavaly üzemi szinten 13 milliárd forint nyereséget ért el az előző évi 9,5 milliárd forinttal szemben, és az idén is növekedésre számít. A társaságnak 162 millió eurós hitelállománya van, s a gyenge forint rontja a Mavir adózás előtti eredményét.

A társaság vezérigazgatója elmondta, hogy 2011-ben az üzletpolitikai célok megvalósultak, biztonságosan üzemelt a hálózat, befejeződött a 15 éves hálózatfelújítási program, és jelentős lépéseket tett a Mavir az Európai Unió harmadik energiapolitikai csomagjának való megfelelés felé. Az Európai Bizottság véleménye alapján a megfelelésről várhatóan márciusban adja ki a határozatot a Magyar Energia Hivatal.

A rendszerirányítással kapcsolatos tarifa jelenleg fedezi a költségeket - jelentette ki Bertalan Zsolt. Ezeknek a költségeknek az emelkedését  a piaci szereplők, köztük a felhasználók különböző módon történő ösztönzésével igyekszik a Mavir mérsékelni.  Január elsején a rendszerirányítási tarifa mindössze 30 fillérrel emelkedett, így kilowattóránként 2,2 forintot tesz ki.

A vezérigazgató beszámolt arról, hogy jó tempóban halad a cseh, a szlovák és a magyar piac összekapcsolása, és a tervezett határidőre, 2012. július elsejére megtörténik. Ez azt jelenti, hogy az egyik tőzsdén született üzletet a másikon teljesítik, így ez likviditást teremthet a magyar áramtőzsdén is. Ezzel például a nemzetközi kereskedelemben a szűk kapacitásokat az aukciókhoz képest  jobban ki lehet kerülni - fűzte hozzá magyarázatként Bertalan Zsolt. Az Európai Unió egyébként 2014-re írja elő a piacok összekapcsolását, az egységes európai árampiac létrehozását.

A Mavir leányvállalata az áramtőzsdét működtető HUPX. A tőzsdén az indulás óta eltelt időben olyan mértékű volt a fejlődés, hogy már a fogyasztás 13-15 százaléka fordul meg rajta. A fejlett tőzsdék ezt legfeljebb öt év alatt érték el. A cél a HUPX fejlesztése új termékekkel - emelte ki a Mavir vezérigazgatója.

A Mavir kapta feladatul a gáztőzsde létrehozását is. A működési engedélyt már a múlt év novemberében megadta a hatóság, jelenleg a kereskedési rendszer, a szabályok kidolgozása folyik, hogy 2013. január elsején megkezdhesse működését.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!