3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter szerint nem a horvát, hanem a magyar fél dönt arról, hogy eladják-e 49 százalékos részesedésüket az INA horvát olajipari cégben, mert ezek a részvények a Mol tulajdonában vannak.

"A döntés arról, hogy kinek a tulajdona lehet a 49 százalékos részesedés, Budapesthez tartozik, mert az övék ez a 49 százalék. Minden partnert ugyanolyan feltételekkel kezelünk, mint a Molt, azaz nem lehet megsemmisíteni az INA-t, de közösen fejleszthetjük azt. Ha partnerek vagyunk, akkor közösen fejlesztjük a céget, függetlenül attól, hogy honnan érkezik a partner" - nyilatkozta a miniszter újságíróknak Brüsszelben. A horvát gazdasági minisztert arról faggatták a riporterek, hogy mi a véleménye a hírről, hogy az Európai Unió ellenzi az ukrajnai események miatt, hogy orosz kézbe kerüljön az INA.

"Egy olyan partnert szeretnék az INA-ban, aki garantálja a cég fejlesztését, vertikális integrációját és regionális vezető szerepét az energiaszektorban. Hogy ez a partner a Mol, vagy valaki más lesz... Ugyanazok a feltételeink bármilyen potenciális új partner számára" - válaszolta Vrdoljak.

Kedden a Jutarnji list lap arról cikkezett, hogy "a nullával egyenlő az esélye" annak, hogy orosz vállalat vásárolja meg az INA részvényeit, mivel az Egyesült Államok, a NATO és az EU kemény politikai és gazdasági szankciókat kíván bevezetni Oroszország ellen az ukrajnai beavatkozás miatt.

Az elmúlt napokban ellentmondásos hírek érkeztek a Mol-INA tárgyalásokról. A zágrábi tőzsde honlapján pénteken megjelent közleményben az INA jelezte, hogy a Mol levélben kérte, készítse elő a Mol INA-részvényeinek esetleges eladását. Áldott Zoltán, az INA igazgatóságának elnöke viszont vasárnap azt nyilatkozta, hogy a Mol nem szeretne megválni az INA-ban meglévő részesedésétől, és meg akar egyezni a horvát kormánnyal.

A horvát állam és a Mol tulajdonában lévő INA jövőjéről 2013. szeptemberben kezdődtek megbeszélések. A horvát állam birtokolja az INA részvényeinek 44,84 százalékát, a Mol tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, valamint a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal.

Ivan Vrdoljak kedden elmondta, azért utazott Brüsszelbe, hogy a Déli Áramlat gázvezeték ügyéről tárgyaljon más EU-s energetikai miniszterekkel. Vrdoljak szerint a miniszterekkel abban egyeztek meg, hogy gyorsítani kell a tárgyalások menetét az orosz Gazprommal, és el kell választani egymástól Ukrajna és a Déli Áramlat kérdéskörét.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!