Az AXA csoporthoz tartozó két pénztár a döntést a befektetési szabályok elmúlt években történt változásaival - a választható portfóliós rendszer 2009-től történő kötelező bevezetésével, illetve a devizamegfeleltetési szabályok tavaly augusztusi hatályba lépésével -, valamint gazdaságossági szempontokkal magyarázza. A közlemény szerint a devizamegfeleltetési szabályok változása - amely a diverzifikáció lehetőségének szűkülését, és az egyes pénztári portfóliók eszközösszetételei közötti különbségek csökkenését eredményezte - szolgáltatta a két pénztár egyesüléséhez vezető végső okot. Az egyesülés eredményeképpen a fajlagos költségek csökkenéséből keletkező megtakarítást az AXA a nyilvántartás és az ügyfélkiszolgálás minőségének fejlesztésére fordítja majd.
A Premium Magánnyugdíjpénztár 2006-os létrehozásáig a hazai magánnyugdíjpénztárak közel azonos, konzervatív befektetési stratégiát követtek, s nem volt olyan pénztár, amely számottevő mértékben részvényekbe fektetve nagyobb kockázatot vállalt volna a magasabb hozam reményében. A Premium Magánnyugdíjpénztár Magyarországon elsőként alkalmazott a többi piaci szereplőtől eltérő, tartósan 50 százalék feletti részvénykitettséget célzó befektetési politikát - emlékeztet a közleményben Bába Julianna, a Premium Magánnyugdíjpénztár igazgatótanácsának elnöke.
A Premium által képviselt merészebb, innovatív befektetési politika az egyesülést követően az AXA növekedési portfólióját jellemzi majd a szakember szerint. A Premium Magánnyugdíjpénztár tagjait június 30-ig elektronikus, illetve postai úton tájékoztatják az egyesülésről, valamint a pénztár honlapján. A munkáltatókat szintén júniusban értesítik a változásról, valamint a július 1-je utáni bevallási, befizetési teendőkkel kapcsolatos tudnivalókról.
A pénztártagoknak az egyesülés kapcsán nincs teendőjük. A Premium Magánnyugdíjpénztár tagjai automatikusan az eddigi portfóliójukkal megegyező kockázati szintű portfólióba kerülnek az AXA Nyugdíjpénztárnál. Tagsági viszonyuk jogfolytonosnak minősül: azaz az egyesülés nem számít pénztár-, illetve portfólióváltásnak, így ezzel a pénztártagok hozamgarantált tőkéhez való joga nem csorbul. Az AXA Nyugdíjpénztár tagjainak száma a jelenlegi, mintegy 210 ezerről a fúziónak köszönhetően 25 százalékkal bővül, így elérheti a 260 ezer főt, a pénztár vagyona pedig 17 százalékkal emelkedik, s így meghaladhatja a 230 milliárd forintot.
Az AXA csoport magyarországi vállalatai és partner pénztárai az AXA Biztosító Zrt., az AXA Bank Europe SA Magyarországi Fióktelepe, az AXA Nyugdíjpénztár, az AXA Önkéntes Egészségpénztár, a Premium Magánnyugdíjpénztár, az AXA Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt., AXA Személyes Pénzügyek Tanácsadó Kft. és az AXA Szolgáltató Kft.
MTI/Menedzsment Fórum