Az igazgatóság szerdán Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hozta nyilvánosságra véleményét arról, hogy MNV november 7-én kötelező nyilvános vételi ajánlatot tett a Rába Nyrt. valamennyi részvényére 815 forintos darabonkénti árfolyamon.
A BÉT honlapján szerdán délután közölt dokumentumban a PricewaterhouseCoopers Magyarország Kft. a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt által megajánlott 815 forintos részvényenkénti vételárat pénzügyi szempontból méltányosnak nevezte.
A munkavállalók szakszervezete jelezte: az állam tulajdonszerzéséről, befolyásnöveléséről részletes információ nélkül nem tud egyértelmű véleményt megfogalmazni. Bizakodásra okot adónak értékelte a szakszervezet, hogy az ajánlattevő a régió adottságait is figyelembe véve stabilizálni kívánja a munkavállalók helyzetét és támaszkodni fog a már elért eredményekre és megkezdett programokra.
Az igazgatóság emlékeztet arra, hogy az ajánlat sikeres lezárását követően az ajánlattevő élni kíván vételi jogával az ajánlat során a tulajdonába nem került összes többi részvény tekintetében is. Ha az ajánlat lezárását követő három hónapon belül az MNV 90 százalékot meghaladó befolyást szerezne cégben, akkor a részvények BÉT-ről történő kivezetését tervezi, majd zártkörűen működő részvénytársasággá kívánja átalakítani a Rábát.
Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) örömmel fogadta a Rába igazgatóságának véleményét, amelyben egyhangúlag javasolja a vételi ajánlat elfogadását, és az ajánlati árat a korábban megjelent piaci elemzésekkel összhangban pénzügyi szempontból méltányosnak minősítő független szakértői véleményt - közölte a minisztérium szerdán az MTI-vel. A stratégiai vállalatban történő tulajdonszerzéssel az állam célja a magyarországi járműipar hazai és nemzetközi pozícióinak erősítése. Az állami szerepvállalás kiszámíthatóbb gazdasági hátteret biztosít, tervezhetőbb működést tesz lehetővé a vállalat számára, hangsúlyozza közleményében a minisztériuma. A vállalatfejlesztési stratégia kialakítása során a menedzsment építhet az eddig elért eredményekre, a már meglévő fejlesztési irányokhoz szervesen illeszkedve dolgozhatja ki az új üzletpolitikát. A kormányzat leendő tulajdonosként azt várja, hogy a stratégiai megfontolások mentén egy, a mainál eredményesebben működő vállalat jöjjön létre, amely a felvevőpiac növekedése mellett a beszállítói kör bővülését és új munkahelyek megteremtését kínálja - kommentálta az igazgatóság véleményét az NFM.
MTI