Csikai Attila, a társaság jogi és szabályozói igazgatója egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen azt mondta, hogy ez az állítás a telekommunikációs szektor vezető európai mérnöki irodája, a németországi független P3 Communications mérésein alapul.
A Vodafone az elmúlt hetekben azt állította hirdetéseiben, hogy az övé a leggyorsabb internetes hálózat. Ezt a konkurens Magyar Telekom kétségbe vonta, s eljárást kezdeményezett a GVH-nál. Ennek bizonyítására az úgynevezett mátrix-mérésekre hivatkozik, amelynek adatait minden szolgáltató maga küldi el a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóságnak (NMHH).
A Magyar Telekom korábbi nyilatkozata szerint a hálózati gyorsaság mérésének eredménye jelentős mértékben függ attól, hogy a vizsgálatot milyen feltételekkel végzik. Például attól, hogy csak külső térben vagy épületeken belül is mérik-e a sebességet.
Csikai Attila kifejtette, a P3 mérése független, míg az, amire a Magyar Telekom hivatkozik, a három szolgáltató megegyezésén alapuló mérés. A mátrixot mindegyik szolgáltató saját maga méri, s küldi el a NMHH-nak.
Hozzátette a saját céges mérések mást mutatnak ki, mint a P3 mérései, s ezért nem összehasonlíthatók. Az előbbi a hálózat valódi gyorsaságát, az utóbbi pedig azt mutatja ki, hogy teljesül-e az általános szerződési feltételekben vállalt adatforgalmazási sebesség.
Kifejtette, a P3 nemzetközileg elismert független társaság, s a Telenor, a Vodafone és a T-Mobile hálózatában is több szempont alapján egyenként 2.900 mérést végzett novemberben azonos módszerrel. Ennek alapján állítja a Vodefone azt, hogy az övé a leggyorsabb hálózat. Ezzel szemben a mátrix vizsgálatok mindössze 150 saját szolgáltatói méréseken alapulnak.
A másik különbség az, hogy a P3 azt méri, amit az ügyfél valóban tapasztal, amikor mobilinternetezik, a mátrix pedig egy elvi le- és feltöltési sebességet számol, és nem alkalmas átlagsebesség kimutatására.
A P3 csoport mérését a Vodafone Csoport rendelte meg és fizette. A P3 mind a három szolgáltató hálózatát mérte azonos módon.
Csikai Attila elmondta, a A P3-at szakértőként fogadják el, s bírósági tárgyaláson is elfogadják méréseit, véleményét.
MTI