Fizetésképtelenné váló háztartások
A vezérigazgató felhívta a figyelmet arra a visszásságra, hogy a nemzetközi trendekkel ellentétben a magyarországi cégek több hitelt fizetnek vissza a bankoknak, mint amennyi friss tőkét vonnak be a pénzintézeteken keresztül, illetve aránytalanul magas az összvállalati betétállomány. Ez a tartalékolás egyébként a vállalatok körében sehol a világon nem jelentkezik akkora intenzitással, mint hazánkban - hangsúlyozta a szakember.
Bár a lakossági hitelek növekedése lassul, illetve a forinthitelezés leépülési tendenciákat mutat, a retail piac egyik legprosperálóbb terület marad a jövőben is a bankszerktorban. Problémaforrás lehet azonban, hogy az előreláthatólag még éveken át jövedelmüket forintban megszerző magyarok devizában, elsősorban svájci frankban adósodnak el.
Kamatadó: irracionális reakció
A vezérigazgató a kamatadó bevezetése miatt történt, mintegy 750 milliárd forintra tehető betétkivonást az elmúlt időszak legirracionálisabb kollektív döntésének nevezte. Ez a tömegeket megmozgató pénzügyi tranzakciósorozat szerinte leginkább a bankoknak kedvezett, ugyanis a pénzek jelentős része visszaáramlott a pénzpiacokra.
Összességében elmondható, hogy 2006 első felében a bankszektor Magyarországon lényegesen kevésbé volt profitábilis, mint 2000 és 2005 között. Miközben a legnagyobb hazai bank a jelek szerint veszített piaci részesedéséből, akadt olyan pénzintézet is, amely a negatív tendenciák ellenére képes volt teret hódítani a piacon.
A konferencia második napján Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, a Corvinus Egyetem tanára bejelentette, hogy a Káldor Miklós díjat idén Barcza György, az ING Bank vezető elemzője kapta. Ezt az elismerést a Corvinus Egyetem gazdaságpolitikai tanszéke 8 éve ítéli oda annak a gazdasági szakértőnek, aki adott évben szerintük a legtöbbet tett a gazdaságpolitikai helyzet megoldásáért, illetve annak megértetéséért.
Barcza György előadásában elmondta, hogy a szakma egyik legnagyobb kihívása a nagy külföldi cégek döntéshozóit meggyőzően tájékoztatni a hazai gazdasági körülményekről. A nemzetközi trendek ugyanis nem minden esetben érvényesülnek hazánkban is a gyakorlatban. Míg nálunk stabilizáció és túlköltekezés ciklikusan váltják egymást, más országokban a hasonló makrogazdasági mutatók egyenesen valutaválságot eredményezhetnek.
A konferencia harmadik napján Csillag István, Gál Péter, Barcza György és Bokros Lajos tart előadást, amelyekről az mfor.hu is tudósít.
Nagy V. Zs.