4p

Nem túlságosan jók a kilátásai a hazai bankszektornak a megszorító intézkedések és a lakosság fizetési potenciáljának alakulása tükrében - hangzott el a Heller Farkas Szakkollégium második, keddi napján. Az eseményen Bod Péter Ákos, volt jegybank-elnök díjat adott át az ING vezető elemzőjének. Mfor.hu tudósítás.

A bankrendszer is jelentősen meg fogja érezni a megszorító intézkedések következményeit, a jövedelmezőség a jövőben várhatóan tovább erodálódik - mondta a Heller Farkas Szakkollégium második napján Király Júlia, a Nemzetközi Bankárképző Központ vezérigazgatója. Szerinte az egyébként Közép-Kelet-Európa szerte jelentkező virágzó kilátások Magyarországon a következő években nem érvényesülnek.

Fizetésképtelenné váló háztartások

A vezérigazgató felhívta a figyelmet arra a visszásságra, hogy a nemzetközi trendekkel ellentétben a magyarországi cégek több hitelt fizetnek vissza a bankoknak, mint amennyi friss tőkét vonnak be a pénzintézeteken keresztül, illetve aránytalanul magas az összvállalati betétállomány. Ez a tartalékolás egyébként a vállalatok körében sehol a világon nem jelentkezik akkora intenzitással, mint hazánkban - hangsúlyozta a szakember.

Bár a lakossági hitelek növekedése lassul, illetve a forinthitelezés leépülési tendenciákat mutat, a retail piac egyik legprosperálóbb terület marad a jövőben is a bankszerktorban. Problémaforrás lehet azonban, hogy az előreláthatólag még éveken át jövedelmüket forintban megszerző magyarok devizában, elsősorban svájci frankban adósodnak el.

Sok hitelezett háztartás fizetésképtelenné válhat a jelenlegi gazdasági tendenciák eredményeképpen, ami a bankok jövedelmezőségére is kihathat. "A lakossági piacon lesznek jelentős konfliktusok, a hitel vissza nem fizetés aránya a jövőben tovább fog nőni" - mutatott rá Király Júlia. Ma egyébként a szabad felhasználású, ingatlan alapú lakossági hitelek dominálják ezt a piacot.

Kamatadó: irracionális reakció

A vezérigazgató a kamatadó bevezetése miatt történt, mintegy 750 milliárd forintra tehető betétkivonást az elmúlt időszak legirracionálisabb kollektív döntésének nevezte. Ez a tömegeket megmozgató pénzügyi tranzakciósorozat szerinte leginkább a bankoknak kedvezett, ugyanis a pénzek jelentős része visszaáramlott a pénzpiacokra.

Összességében elmondható, hogy 2006 első felében a bankszektor Magyarországon lényegesen kevésbé volt profitábilis, mint 2000 és 2005 között. Miközben a legnagyobb hazai bank a jelek szerint veszített piaci részesedéséből, akadt olyan pénzintézet is, amely a negatív tendenciák ellenére képes volt teret hódítani a piacon.

Díjat kapott Barcza György

A konferencia második napján Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, a Corvinus Egyetem tanára bejelentette, hogy a Káldor Miklós díjat idén Barcza György, az ING Bank vezető elemzője kapta. Ezt az elismerést a Corvinus Egyetem gazdaságpolitikai tanszéke 8 éve ítéli oda annak a gazdasági szakértőnek, aki adott évben szerintük a legtöbbet tett a gazdaságpolitikai helyzet megoldásáért, illetve annak megértetéséért.

Barcza György előadásában elmondta, hogy a szakma egyik legnagyobb kihívása a nagy külföldi cégek döntéshozóit meggyőzően tájékoztatni a hazai gazdasági körülményekről. A nemzetközi trendek ugyanis nem minden esetben érvényesülnek hazánkban is a gyakorlatban. Míg nálunk stabilizáció és túlköltekezés ciklikusan váltják egymást, más országokban a hasonló makrogazdasági mutatók egyenesen valutaválságot eredményezhetnek.

A konferencia harmadik napján Csillag István, Gál Péter, Barcza György és Bokros Lajos tart előadást, amelyekről az mfor.hu is tudósít.

Nagy V. Zs.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!