4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarországon 2011 augusztusában - az első hét hónaphoz képest - a külföldi kereslet növekedése lelassult, a belföldi kereslet csökkent - állapította meg a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) a turisztikai piackutatással foglalkozó STR Global társaság legfrissebb felmérése alapján készített elemzésében.

Az MSZÉSZ közleménye szerint bár az országos augusztusi 60,4 százalékos szállodai szobafoglaltság 0,5 százalékponttal jobb volt, mint egy évvel korábban, a nyár utolsó hónapjában a bruttó szállodai átlagárak 6,1 százalékkal, az egy kiadható szobára jutó nettó bevétel (revpar) mutató 5,3 százalékkal romlott 2010 augusztusához képest. 

A közlemény szerint ebben szerepe lehet annak, hogy míg 2011 augusztusában az euró forinthoz mért átlag árfolyama 281,26 forint, addig az idén augusztusban ez 271,28 forint volt, a forint 3,6 százalékkal erősödött. Emellett negatívan hatott az országos adatokra a budapesti szállodák augusztusi, a múlt évitől lényegesen gyengébb teljesítménye. Ennek oka, hogy nem sikerült pótolni a 2010 augusztusában Budapesten rendezett Úszó EB-t más hasonló vonzóképességű eseménnyel.

Budapesten 2011 január-augusztusa között a szállodák bruttó szoba árbevétele 40,1 milliárd forint volt, ami 7,8 százalékkal magasabb a tavalyi 37,2 milliárd forintnál. Az MSZÉSZ szerint ugyanakkor látni kell, hogy az idén az első nyolc hónapban a fővárosi szállodák által elért bruttó szoba árbevétel 5,5 milliárd forinttal, 12,1 százalékkal elmarad az öt évvel korábban, 2006-ban elért 45,6 forinttól, miközben a szállodai szobák száma emelkedett.

2006 és 2011 között a budapesti szállodai kapacitás 16.139 szobáról 11,1 százalékkal 17938 szobára nőtt. Tehát a 12,1 százalékkal kisebb árbevétel 11,1 százalékkal több szállodai szoba között oszlik meg. Ez "jól mutatja a főváros szállodái hozamainak drasztikus romlását" - állapítják meg a közleményben.

A belföldi kereslet csökkenésében szerepe lehet az üdülési csekk forgalom csökkenésének, az MSZÉSZ álláspontja szerint túl korai kivezetésének, amit a Széchenyi Pihenő Kártya bevezetésének elhúzódása, az azt támogató megfelelő marketing elmaradása is okoz. A szövetség szerint figyelemre méltó, hogy idén augusztusban a belföldi kereslet csökkenését tükrözve 1,9 százalékkal csökkent a belföldi vendégéjszakák száma annak ellenére, hogy az időjárás rendkívül kedvező volt. A Balaton térségében például az esős napok száma kevesebb, mint fele volt a tavalyinak. A balatoni régióban a szállodák bruttó szoba árbevétele 2011 január-augusztusa között 11,8 milliárd forint volt, ami 2,6 százalékkal elmarad a bázistól. Ez a bevétel 3,3 százalékkal alacsonyabb, a 4 évvel korábban 2007 január-augusztusa között elért 12,2 milliárd forintnál. 

A szövetség megjegyzi, hogy a beutazás szempontjából 10 legfontosabb piac közül 9-ről növekedés ment végbe, ugyanakkor a legnagyobb német piac esetében csökkent a vendégéjszakák száma. Figyelemre méltó, hogy két számjegyű növekedést néhány volt szocialista ország - Lengyelország, Csehország, Oroszország - esetében sikerült elérni - teszik hozzá.

A közlemény szerint elsősorban a hazai kereslet csökkenése mutatkozik meg a magyarországi vendéglátó üzletek - kereskedelmi vendéglátás - iránt, amit az mutat, hogy ezek összes bruttó forgalma országos szinten 2011 január-július között 326,8 milliárd forint volt, ami 2,5 százalékkal elmarad a 2010 évitől.

Az Opten céginformációs rendszer adatai szerint - a 2008 és 2010 között megmutatkozó növekvő tendencia folytatásaként - 2011 első három negyedévében tovább folytatódott a szállodák ellen megkezdett felszámolási, végelszámolási, csődeljárások számának növekedése, ami az ebben az ágazatban működő vállalkozások romló jövedelmezőségi, pénzügyi helyzetére utal.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!