3p

A feldolgozóipari ágazatokban jelentették be a legtöbb munkavállalót érintő csoportos létszám-leépítési szándékot a harmadik negyedévben az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) utóbbi három havi munkaerő piaci adatai szerint.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közzétett jelentése arról számolt be, hogy idén a harmadik negyedévben 13 éves csúcsot döntve 10,3 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta. Utoljára 1996 első negyedévében mértek 10 százalék feletti értéket, akkor 10,6 százalék volt az állástalanok aránya. A KSH csak később közöl ágazati bontás szerinti adatokat, azonban az ÁFSZ havi jelentései alapján valószínűsíteni lehet, hogy melyek a munkanélküliség által leginkább sújtott ágazatok.

Az ÁFSZ-nek a cégek csoportos létszám leépítési szándékairól vannak adatai, a tényleges elbocsátások nem feltétlenül az adott hónapban és mértékben valósulnak meg. Szintén fontos megjegyezni, hogy a feldolgozóiparban foglalkoztatják a legtöbb munkavállalót.

A foglalkoztatási szolgálat adataiból kiderül, hogy júliusban 54 cég, 3508 munkavállalót érintő létszám leépítési bejelentést tett, és ezzel megtört a négy hónapja tartó csökkenő trend. Az elbocsátásban érintettek létszámában bekövetkezett növekedés nagy része a kohászati ágazatban történt jelentős elbocsátásnak köszönhető Észak-Magyarországon.

Júliusban a feldolgozóiparban volt a legtöbb - 1594 - embert érintő csoportos leépítési bejelentés, ezen belül 757 embert érintett a fémalapanyag és fémfeldolgozási termékek gyártásában, és csaknem 300-at az élelmiszer, ital és dohánygyártás területén. A szállítás, raktározás, posta és távközlés területén 832, a kereskedelemben és javításban pedig 404 embert bocsátottak el.

Az augusztusi leépítési bejelentések arról tanúskodnak, hogy a csoportos bejelentések a válság által leginkább érintett ágazatok - gép-, műszer- és járműgyártás, fémipar - felől a leépítések hulláma a könnyűipari valamint a szolgáltatási ágazatok felé terjed. A 2277 embert érintő elbocsátások felét a feldolgozóiparban tervezték: ezen ágazatban 1182 munkavállalót érintő leépítési bejelentést tettek a cégek, az érintettek csaknem fele a textília, textilgyártás területén dolgozott. Az utolsó nyári hónapban a villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás területén 282, a mezőgazdaságban, illetve a vad- és erdőgazdálkodásban pedig 186 munkavállaló elbocsátását tervezték.

Szeptemberben ugyan az előző hónaphoz képest valamivel kevesebb, 2142 embert érintő leépítési bejelentést tettek a cégek, azonban továbbra is a feldolgozóipar maradt a leginkább érintett ágazat 880 foglalkoztatottal, de a szállítás, raktározás, posta távközlés valamint az ingatlanszektorból is több száz ember elbocsátását tervezték.

Az MTI által megkérdezett elemzők szerint még nem érte el mélypontját a munkanélküliség. Várakozásaik szerint 2009 végére 11, a jövő év első hónapjaiban pedig akár 11,5 százalékra is emelkedhet az állástalanok aránya.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!