4p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg a tavalyi évben mintegy húszezer cég került felszámolási eljárás alá, az idén tovább növekszik a megszűnésre "váró" vállalkozások száma. Ezzel együtt ugyanakkor évente csaknem 35 ezer új gazdasági társaság alakul, amelyeknek azonban csak egy része hitelképes. A hitelbiztosítás enyhítene a helyzeten, mégis kevesen élnek vele, hangzott el egy szerdai konferencián. Mfor.hu beszámoló.

"Elképesztő a helyzet a gazdasági jogalkotásban" - hívta fel a figyelmet Csőke Andrea, a Fővárosi Bíróság bírája. Számtalan követhetetlen törvénymódosítás történt az utóbbi hetekben, akár a hitelintézeti, vagy a csődtörvényt illetően, de említhetnénk a tőkepiaci törvényt is. A többszöri, igazi gazdaságpolitikai cél nélküli változtatás káoszt eredményez, amely kiszámíthatatlanná teszi a gazdasági életet, hiszen a szerződéseket sem egyik napról a másikra kötik az üzletfelek, hangzott el a Napi Gazdaság és a Milton Kft. követeléskezelési konferenciáján.

További gond, hívta fel a figyelmet Csőke Andrea, hogy számos európai ország gyakorlatával ellentétben itthon nincs menekülési útvonal a tönkrement cégek számára. Franciaországban például az adós védelmet kérhet a bíróságtól, amelynek ideje alatt nem lehet felszámolási eljárást indítani ellene. Így ha ügyes, előbb-utóbb kimászhat a gödörből, ahelyett, hogy végleg lehúzná rolót. Pedig a felszámolási eljárás költséges és többnyire egyáltalán nem hatékony. Az ügyek sokszor évekig elhúzódnak, a legtöbb esetben pedig az adósnak annyi pénze sem marad, hogy az eljárást finanszírozni tudná, így azt a központi költségvetés, vagyis az adófizetők finanszírozták.

Futhatnak a pénzük után a hitelezők

A felszámolási eljárások száma ugyanakkor egyre növekszik. Tavaly országos szinten már húszezernél tartottunk, az idén pedig még ennél is több lesz. Pedig a felszámolások számának visszaszorítása nemcsak az érintett cégnek, hanem a potenciális üzleti partnereknek is fontos lenne, különben teljesen kiszámíthatatlanná válik a gazdasági élet. Ráadásul a hitelezők szinte mindig rosszul járnak, ezt jelzi, hogy 2001. és 2006. között az általa tárgyalt 494 felszámolás során a 19,5 milliárd forintnyi hitelezői igénnyel szemben mindössze 67,5 millió forintnyi követelést tudtak kielégíteni, közölte Csőke Andrea.

Molnár György, a Felszámolók és Vagyonfelügyelők Országos Egyesületének elnöke szerint egyértelműen elérkezett az idő az új csődtörvény megalkotására. Minden gazdálkodó szervezet érdeke, hogy újragondolják a továbbműködés feltételeit, és a számos felszámolási eljárás helyett a csődeljárásokat kellene visszahozni a gyakorlatba, utóbbi ugyanis nem eredményezi a cég megszűnését, így sem adófizetőként, sem partnerként nem tűnik el a süllyesztőben.

Az építőiparban van a legtöbb gond

Amire sajnos nagy az esély, mivel a hazai cégek 4 százaléka nem éri meg az év végét, ellenben több mint 35 ezren új társaságot alapítanak évente - csaknem annyit, mint amennyi megszűnik. A körbetartozás sajnos általánossá vált a magyar gazdaságban, az elmúlt években hozott intézkedések egyike sem tudta hatékonyan kezelni a problémát. Pedig tennivaló akad bőven, hiszen az 1,2 millió hazai vállalkozásból alig 30 ezer hitelképes. Az átlagos fizetésképtelenségi mutató 4-5 százalék, de egyes ágazatokban, így például a kereskedelemben, vagy akár az építőiparban eléri a 6 százalékot is elérheti a csőd szélén táncolók aránya.

Hiányzik továbbá a megfelelő vállalati stratégia, és az üzleti tervek készítésében is alulmaradunk. Japánban például a cégek rendszerint harminc évre előre terveznek, míg a magyar társaságok nagy része azt sem tudja, mit hoz a következő hat hónap. Hitelbiztosítással is csupán a cégek elenyésző hányada él. Míg a szomszédos Ausztriában 4200 vállalkozás köt hitelbiztosítást, itthon csupán 4-500. Pedig a biztosítás díja megfizethető, a cég éves forgalmának mintegy 0,2- 0,5 százalékát teszi ki. Bár az utóbbi időben egyre több az érdeklődő, szerződést azonban még mindig kevesen kötnek.

A cégkultúra is nagymértékben közrejátszik abban, hogy idáig jutottunk, hívta fel a figyelmet Mikael C. Szabo, a Coface Hungary ügyvezető igazgatója. Amíg létezik olyan ember, akinek nyolcvan vállalkozása van, alkalmazottja viszont csupán húsz, addig ne várjunk érdemi fejlődést ezen a téren, mondta a szakember. De figyelemre méltó az az eset is, amikor egy budapesti utcában szinte egymás mellett nyílik hat non-stop élelmiszerbolt, hasonló választékkal, ahelyett hogy összefognának és nyitnának egy szép nagy üzletet.

Simon Rita

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!