Az 50-50 százalékos tulajdonú tárolók létrehozásáról a közelmúltban aláírt magyar–orosz kormányközi megállapodás döntött, igaz, abban a korábban tervezett 10 milliárdos kapacitásnál jóval kisebbet, egy „legalább” egymilliárd köbméterest rögzítettek. Az is lényeges eltérés a két évvel ezelőtt beharangozott állapothoz képest, hogy az orosz gázt hozó tranzitvezeték építését nem a Molra, hanem az MFB egy cégére bízzák.
„A Mol elsősorban a tárolásban érdekelt. Magyarország geológiai adottságai ehhez rendkívül kedvezőek, hiszen a félig-háromnegyedig kiürült gázlelőhelyeinkbe nyáron bepumpálhatjuk a vezetéken érkező gázt” – közölte Ferencz I. Szabolcs, a társaság szóvivője.
Magyarországon található a gáztárolásra használható európai szerkezetek közel fele. Éppen ezért a Mol hosszabb távon hazai kereskedelmi és újabb biztonsági kapacitások létesítésére is nyitott. Gázüzletága eladása óta egyébként saját magyarországi gáztárolóval nem rendelkezik, viszont megnyerte a biztonsági készlet létrehozására kiírt tendert.
A fenti, Hernádi–Miller tanácskozás szokásos munkamegbeszélés volt, és nem született végleges megállapodás a projekttel kapcsolatban. A Gazprom közleménye szerint szó volt arról is, hogy a Déli Áramlat vezeték révén a nagy gázelosztó központok egyikeként nő majd Magyarország európai szerepe, számol be a Világgazdaság.