3p

A legbőkezűbb magyarországi mecénások tevékenységének elismerésére alapít díjat a tudomány napja alkalmából a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és a Magyarországi Görögök Kutatóintézete (MGKI). A jelölés és elbírálás folyamatát a legrangosabb hazai egyetemek vezetőiből álló kuratórium fogja végezni - tudta meg az mfor.hu.

A Magyar Tudományos Akadémia főtitkára és a Magyarországi Görögök Kutatóintézetének igazgatója ez év januárjában állapodtak meg abban, hogy a két intézmény Sina Simon tizenkilencedik századi görög származású mecénásról elnevezett díjat alapít. Céljuk, hogy nagy presztízsűvé tegyék az elismerést, s ezzel "divatossá" változtassák a mecenatúrát.

Az alapítók szándékai szerint a díjjal - és az azzal járó éremmel - azokat a magyarországi vállalkozásokat illetve vállalkozókat jutalmaznák (évente legfeljebb kettőt), akik kiemelkedő módon járultak hozzá az adott évben a hazai tudomány támogatásához. Úgy vélik, az arra érdemes üzletemberek illetve cégek kiválasztására a legnagyobb presztízsű magyar egyetemek a legilletékesebbek. A döntéshozó kuratóriumban ezért az alapítók mellett a legjelentősebb hazai egyetemek, a Budapesti Műszaki Egyetem (BME), a Debreceni Egyetem (DE), az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE), a Pécsi Tudományegyetem (PTE), a Semmelweis Orvostudományi Egyetem (SOTE) valamint a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) rektorai vesznek részt.

Az alapítók úgy tervezik, hogy a későbbi években minden már díjazott személy vagy társaság is javaslatot tehetne arra, hogy kihez kerüljön a következő elismerés.

Mivel a Sina család Magyarországon kívül Bécsben is élt, s mivel az Athéni Akadémiát teljes egészében Sina Simon építtette, az alapítók úgy tervezik, hogy néhány éves próbaidő után a díjat Ausztria és Görögország bevonásával regionálissá bővítik.

Maga Sina Simon a tizenkilencedik század egyik legnagyobb művészeti és tudományos mecénása volt. Többek között ő ajánlotta fel a legnagyobb összeget (nyolcvanezer forintot) az MTA székházának felépítésére. Összehasonlításképpen: mint köztudott, gróf Széchenyi István birtokainak egyévi jövedelmét, vagyis hatvanezer forintot adományozott az akadémia építkezésére.

Az MGKI vezetője az mfor.hu kérdésére válaszolva elmondta, hogy ma Magyarországon nem sok üzletember jótékonysági tevékenységét lehetne Sina Simonéhoz mérni.

Hozzátette, hogy az összehasonlítás persze nem teljesen fair, hiszen a hazai társadalom és üzleti szféra jelenleg a vagyonfelhalmozás első generációjánál tart, Sina Simon pedig a család harmadik nemzedékéhez tartozott, a vagyont pedig az apja halmozta fel. "Ugyanakkor Soros György mégiscsak alapított egy egyetemet, a CEU-t, Demján Sándor pedig a kultúrát támogatja" - közölte az igazgató.

Az alapítók - annak érdekében, hogy ne befolyásolják a díjazottak kiválasztásának eredményét - természetesen arról nem nyilatkoztak, hogy véleményük szerint kiknek illetve mely cégeknek lehet esélyük az elismerése. Annyit azonban elmondtak, hogy a távközlés, a gyógyszergyártás vagy a vegyipar területén például kétségtelenül vannak olyan vállalatok, amelyek már most is szorosan együttműködnek különböző tudományos intézményekkel.

Fokasz Oresztész

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!