A feltételezés azon alapul, hogy a szolgáltatóközpontok a jelenlegi alacsony bérleti díjak mellett alacsonyabb foglalkoztatotti költségekkel is kalkulálhatnak. Eddig olyan nagy multik helyezték szolgáltató központjukat a magyar fővárosba, mint a BP, az Exxon Mobile vagy a Diageo.
Az érvek között sorakoztatja fel a Cushman & Wakefield azt a tényt, hogy 2007 óta ez a szektor 140 ezer négyzetméter irodát vett bérbe, és volt olyan év, amikor a bérbe vett felület egyharmada jutott rájuk. A közlemény kiszámolja azt, hogy a bruttó 500 ezer forintos fizetésből idén 274 ezer, míg jövőre 310 ezer forint marad a munkaadó zsebében. A 13 százalékos többlet azt jelenti, hogy jövőre ennyivel kevesebbe kerül a munkavállaló, változatlan nettó bér mellett.
A közlemény nem tér ki arra, amit ingatlanfejlesztők és bérbeadók többször hangsúlyoztak: a szolgáltató központok a bérleti díj és a munkabér mellett a beépített technológiára is érzékenyek. Miután a technológia három év alatt elévül, ha másutt olcsóbban jutnak irodához és munkaerőhöz, ott szerelik be az új generációs technikát, és simán odább állnak egy vagy több országhatárral.
MTI