Fellegi Tamás miniszter Kolber István független képviselő, a Demokratikus Koalíció tagjának kérdésére a Rába részvényeire tett vételi ajánlattal kapcsolatban kifejtette: a vállalatnak fontos szerepe lehet a hazai járműgyártás hagyományos felvevőpiacain az utóbbi évtizedekben fokozatosan elvesztett magyar pozíciók újjáépítésében. Emellett egyértelmű törekvés a vállalat működési hatékonyságának és eredményességének hosszú távú növelése.
A konkrét üzleti terv kialakítása a közeljövő feladata lesz a vállalat stabilitásának fenntartása és egy konzervatív növekedési politika megvalósítása érdekében - tette hozzá.
Mindenekelőtt először a tulajdonrész növelésének kell lezárulnia ahhoz, hogy az állam és a Rába menedzsmentje között konzultációk kezdődhessenek a vállalat jövőbeni fejlesztésének lehetőségeiről . Az esetleges feltőkésítésről és a szükséges beruházásokról a kialakult piaci helyzetet és a gazdasági ésszerűséget szem előtt tartva hoz majd döntést az állam és a menedzsment - tartalmazza a miniszter válasza.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) november 7-én jelentette be a részvényenként 815 forinton teendő nyilvános vételi ajánlat szándékát, amelyet a tőkepiaci felügyelet, a PSZÁF november 8-án hagyott jóvá. A jegyzési időszak november 11-től december 12-ig tart. Az ajánlat akkor érvényes, ha a vételi ajánlat eredményeként az állami tulajdon meghaladja az 50 százalékot. A vételár a társaságot 10,98 milliárd forintra értékeli.
Az ajánlatot megelőzően a magyar állam összesen 16,15 százaléknyi tulajdonnal rendelkezett a Rábában, ezen belül a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap (Alap) tulajdonában 15,47 százaléknyi, az MFB Invest tulajdonában 0,68 százaléknyi - összesen 2 millió 176 ezer 193 darab - részvény volt. A vételi ár alapján a fennmaradó részvénycsomag értéke 9,2 milliárd forintot tesz ki.
A Rába 10,85 százalékos tulajdonosa a Malajziában bejegyzett DRB-Hicom Berhad, 7,68 százaléknyi részvény a Rába saját tulajdonában van, a közkézhányad pedig 66 százalék. Az Alap és a DRB november 5-én kötelezettséget vállalt, hogy értékesíti részvényeit az MNV részére.
A Rába Nyrt. 1,5 milliárd forint adózott veszteséget könyvelt el a harmadik negyedévben, szemben az egy ével korábbi 390 milliós nyereséggel, a háromnegyed éves vesztesége több mint a duplájára emelkedett, 1,26 milliárd forint volt - közölte a társaság szerdán konszolidált nemzetközi szabványok (IFRS) szerint készült negyedéves gyorsjelentésében november 16-án a BÉT honlapján.
A harmadik negyedéves árbevétel 6 százalékkal 8,22 milliárd forintra nőtt. A háromnegyed éves 3,5 százalékkal 26,4 milliárdra emelkedett, amely a futómű üzletág mintegy 20 százalékos bővülésének, az alkatrész üzletág 7,8 százalékos emelkedésének, valamint a jármű üzletág árbevétele csökkenésének eredménye.
Az EBITDA (az adózás, kamatterhek és értékvesztés előtti nyereség) 25,5 százalékkal 301 millió forintra csökkent, az első kilenc hónapban 20,7 százalékkal mérséklődött 1,577 milliárdra. Az üzemi veszteség 233 millió volt a harmadik és 70,3 millió a háromnegyed évben, rendre 58 százalékkal, illetve 127 százalékkal esett vissza.
A Rába Nyrt. hozni tudja az idei évre ígért 10 százalékos árbevétel-növekedést, pozitív nettó eredményt (a záró devizaárfolyamok függvényében) - mondta Pintér István elnök-vezérigazgató a harmadik negyedév eredményeiről tartott tájékoztatóján. Jövőre, ha nem éri "földcsuszamlás" az ágazatot, változatlan piacméret mellett is felívelő pályán maradhat a cég a már bejelentett és még folyamatban lévő projekteknek köszönhetően - tette hozzá.
2011-ben a piacok élénkülését kihasználva a Rába-csoport stabilizálni tudta növekedését, illetve
olyan stratégiai partneri együttműködéseket kötött a járműipar vezető szereplőivel, amelyek megalapozzák középtávú céljai teljesítését. "Mindez azt jelenti, hogy egy markáns lépéssel ismét közelebb kerültünk a világ járműiparának élvonalához, miközben folyamatosan tovább csökkentettük a vevői, illetve pénzügyi kockázatainkat" - jelentette ki az elnök-vezérigazgató.
MTI