4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar hadiipar utolsó jó éve 1988-ban volt, azonban ma is képes csúcstechnológiát előállítani. A rendszerváltás előtt közel húszezer ember dolgozott az ágazatban, melynek termelési értéke – akkori áron számolva – elérte a húszmilliárd forintot, s a produktumok nyolcvan százaléka exportra ment, derül ki az mfor.hu körképéből.

Hiba volt felszámolni a kapacitásokat

[ajanlo=1360][igazitas=right/]A gyártók körében általános vélemény, hogy a magyar híradástechnikai iparnak az állam csak igen szerény mértékben ad megrendeléseket. További gond, hogy a bevezetőben is említett hidegkapacitások fokozatos leépítése egy minősített - azaz háborús - helyzet esetén igen kellemetlen következményekkel járhat. Mert hiába igaz, hogy van - illetve lesz - elegendő lőszer és fegyver, ha a katona nem tud mivel kommunikálni, már eleve hátrányosabb helyzetbe kerül, mint e téren jobban felszerelt ellenfele.

Az FMV egyik gyász-sztorija az R-160P típusú katonai vevő. A nyolcvanas évek végén licenc bázison kifejlesztett csúcsminőségű készülék példányai ugyanis nemrég vastelepre kerültek. A legtöbb hazai híradástechnikai gyárnál a folyamatos leépítések ellenére is igyekeztek megőrizni egy olyan magot, melyre egy jövőbeni megrendelés esetén ráépíthető a gyártás. A hajdan e témában foglalkoztatott szakemberek többsége megfelelő díjazás ellenében, egyébként még mindig hajlandó lenne visszatérni eredeti vállalatához.

Az URH rádiótender - akárcsak a gépjárműveké - évek óta akut probléma. Így katonáink máig a még meglévő, s jórészt szovjet mintára készült húsz-harminc éves technikát használják. A kommunikációs eszközök húzódó cseréjének legnagyobb vesztese a székesfehérvári Videoton, mely a rendszerváltás előtt is egyik jelentős szállítója volt az ilyen jellegű berendezéseknek.

Fény az alagút végén

A magyar hadiipar ma is képes csúcstechnológiát előállítani. A példák között pilóta nélküli felderítő repülők, titkosító- és zavarórádiók, kommunikációs adó-vevők, lézeres célmegjelölő és lőtéri eszközök, valamint a műholdas helymeghatározást segítő berendezések szerepelnek.

Az utóbbi évek egyik legnagyobb sikerét az Itea Kft. egyéni számítógépes titkosítója, a PePy, valamint az Aero Target Bt. Vöcsök névre keresztelt pilóta nélküli felderítő repülőgépe jelentette. Ez utóbbit egyébként nem csak az ellenség mögöttes területeinek kifürkészésére, hanem az éleslövészeteken céltárgyként vagy a támadó fél radarjainak megzavarására is fel lehet használni.

A tüzérségi termékek 6,7 százalékát gyártotta a Digép

Ugyancsak figyelemfelkeltő, saját fejlesztésű eszközparkkal jelentkezett az elmúlt években a HM EI Rt. és a Haditechnikai Intézet jogutódja, a HM Technológiai Hivatal. Palettájukon többek közt légi és földi műholdas helymeghatározók, valamint az ellenfél kommunikációját zavaró és lehallgató berendezések szerepeltek. Előbbi termékük egyébként már a polgári életben is megjelent. Az állami tulajdonú részvénytársaság eddig több mint kétezer ilyen berendezést értékesített. A készülék javára írható a nagyfokú megbízhatóság, valamint a viszonylag olcsó ár.

A Honvédelmi és a Gazdasági Minisztérium, nevük elhallgatását kérő képviselői úgy nyilatkoztak az mfor.hu-nak, hogy a hazai hadiipar lassan kilábal a válságból, bár attól még messze van, hogy elérje az 1988-as csúcsévet. A többség véleménye szerint hiba volt felszámolni a korábban kialakított gyártóbázisokat és üzleti kapcsolatokat, mert ezeket most szó szerint szinte a semmiből kell újra megteremteni és felépíteni. Komoly gondnak nevezték még a pénzhiányt - hiszen a katonai fejlesztések mindig igen sokba kerülnek. Ugyanakkor azt is hozzátették, hogy a hazai elme e sajátos területet lefedő szüleményei sok esetben messze meghaladják a konkurencia termékeinek minőségét. Az eladásokra, illetve a megkötött üzletekre vonatkozó konkrét számokat ugyan nem sikerült megtudnunk, ám annyit végül elárultak forrásaink, a tisztes hasznot mindenki eléri. A legfőbb vásárló természetesen továbbra is a honvédség, de szép számmal kötnek üzletet ázsiai és afrikai országokkal is.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!