A díj további nyertesei. Ciki diszkriminálni
A for-profit vállalkozás kategóriában idén figyelmet kapott a Hungerit Baromfifeldolgozó Élelmiszeripai Zrt. esélymegerősítő, befogadó aktivitása is. A pályázó jól bemutatta, hogy egy termelő vállalat is tud olyan körülményeket biztosítani, intézkedéseket hozni, hogy az egyenlő bánásmód elvén túl érvényesüljön a kiemelt célcsoportok támogatása.
A cég kedvező munkarendet biztosít a kismamáknak, a dolgozók otthona és a munkahely közti ingázást bérelt buszokkal biztosítja, sőt utazás közben még a bevásárlásra is teremt lehetőséget. Emellett a munkavállalók képzésére is odafigyel. Az integrált befogadó munkahely modell részeként pedig egy belépési kézikönyvet dolgoztak ki, mely az újonnan érkező kollégák beilleszkedését segíti.
Költségvetési kategóriában is díjaztak
A befogadó munkahely díjat költségvetési és nonprofit szervezetek kategóriában is kiosztották, amelyet idén Budapest Főváros XIII. kerületi Önkormányzata nyert el. Az önkormányzat nem csak irányelveket fogalmaz meg, hanem a mindennapokban alkalmazza a kidolgozott akciókat, intézkedéseket munkavállalói érdekében - áll az indoklásban.
A pályakezdőket, GYES-ről visszatérőket mentorok segítik, egészséges életmódra ösztönzi a negyven év feletti munkavállalóit, folyamatos szűrővizsgálatokat biztosít. A dolgozók munkaidejüket akadálymentes, ergonómiai (a munkakörülmények javítását elősegítő) környezetben tölthetik.
Ciki diszkriminálni
Kulinyi Márton szerint az utóbbi években jelentősen javult a hazai cégek, intézetek hozzáállása az esélyegyenlőséghez és az egyenlő bánásmód elvéhez. 2004-től az ötven főnél több dolgozót foglalkoztató állami, önkormányzati fenntartású intézeteknél és szervezeteknél törvényi kötelezettség az esélyegyenlőségi terv készítése és annak alkalmazása. Így elérték, hogy nagyjából tízezer munkáltató kezdett el a témával foglalkozni.
A for-profit cégeknél mindez nem kötelező. Ugyanakkor megfigyelhető, hogy - elsősorban a multiknál - az utóbbi években megerősödött a CSR (társadalmi felelősségvállalás politika), amelyen belül az esélyegyenlőség és az egyenlő bánásmód elvileg a mindennapjaik részévé vált. Visszatartó erejű az is, hogy a diszkriminatív magatartást ma már büntetik.
A kis- és középvállalkozásokra kevésbé jellemző, hogy odafigyelnek ezekre a kérdésekre, bár némi pozitív változás náluk is megfigyelhető. "Eljutottunk oda, hogy cikivé vált diszkriminálni” - tette hozzá Kulinyi. Hangsúlyozta, hogy számos cégnek tudásban kellene erősíteni, megtanulni, milyen technikákat, eszközöket lehet és kell alkalmazni, hogy tudatosan tudják azokat használni.
Kovács Zita