Jeleztük a mobilszolgáltatóknak, hogy ha nem csökkentik a külföldön való mobilinternetezés költségeit, úgy járhatnak, mint a hangszolgáltatások esetében a roamingtarifákkal: az Európai Unió központi árakat állapíthat meg, amelyeket kötelezően alkalmazni kell - ezt Viviane Reding, az Európai Unió távközlési ügyekért felelős biztosa mondta sajtótájékoztatón Budapesten. Hozzátette, hogy a külfödi mobilinternetezés díjai irreálisan magasak, az Európai Parlament pedig folyamatosan fellépést sürget az ügyben. A biztos szerint időt kell hagyni a szolgáltatóknak, hogy maguk lássák be az árcsökentés szükségszerűségét. Ha ez nem történik meg, akkor fogunk lépni - közölte a biztos.
Arra vonatkozóan nincsenek piaci adatok, hogy a külföldi mobilinternetezés (adatroaming) mekkora bevételt jelent az egyes cégeknél. Viviane Reding szerint azonban a helyzet hasonló lehet a hangszolgáltatások piacán korábban tapasztaltakhoz, azaz a szolgáltatók szerinte jelentős extraprofitra tesznek szert az ilyen módon keletkező bevételekből. Hozzátette azt is, hogy az esetleges mobilinternet-szabályozásnak ugyanazt a célt kell szolgálnia, mint a távközlési piac teljes reformjának: a gazdaság élénkítését.
Az európai üzletembereknek és az európai egyetemeken tanuló diákoknak szükségük van az internetkapcsolatra, akár azonnal, mobilon keresztül is - fogalmazott a biztos. Hozzátette, hogy az Unió csak így őrizheti meg versenyképességét, hiszen a szélessávú, kistelepüléseken is elérhető internetkapcsolat a modern, tudásra alapuló gazdaság alapfeltétele. Szerinte fogyasztóvédelmi szempontból is fontos a kérdés rendezése, hiszen a külföldi mobilozás ügyének rendezése azt mutatja, hogy a szolgáltatók nem jártak rosszul, az ügyfelek viszont egyértelműen jól jártak.
Egy kis emlékeztető: a biztos asszony egyszer már keményen keresztülverte akaratát az unió hivatalain, és nem hatotta meg a mobilszolgáltatók lobbitevékenysége. Viviane Reding - az előzetes adok-kapok után - tavaly nyáron tette közzé a külföldi mobilozás szabályozásának részleteit. Azután az Unió történetében egyedülálló módon, alig egy év alatt a tervezetet el is fogadták a tagállamok, így a mobilszolgáltatók kénytelenek voltak az idei nyár végére csökkenteni tarifáikat, ahol erre szükség volt.
A Bizottság még csak most méri fel mélyebben a csökkentés tapasztalait, előzetesen azonban látható, hogy az ügyfelek bátrabban telefonálnak külföldön, mint eddig. A magyar szolgáltatókat nemrég a Napi Gazdaság kérdezte: a Vodafone és a Pannon szerint nőtt a külföldi beszélgetések hossza, a T-Mobile egyelőre nem tapasztalt jelentős eltérést.
Viviane Reding holnap előadást tart a Nemzeti Hírközlési Hatóság konferenciáján, ahol többek között a telekommunikációs ágazat uniós reformjáról is beszél majd. Viviane Reding a Bizottság tervezetét november 13-án mutatta be. Véleménye szerint a globalizálódó világban csak az egységes piaci szemlélet mentheti meg az európai iparágat a lemaradástól. Ennek érdekében ki kell dobni a régi, elavult szabályokat, akár tagállamonként is, és egységes, "szabálytalanításon" alapuló rendszert kell létrehozni. Hozzátette: ez növeli a versenyt, és befektetéseket eredményez a szektorban.
L. Nagy Gábor