Az EBITDA alkonya
A kamatfizetés, adók, értékcsökkentés és amortizáció előtti eredményt, amely a Wall Street által elfogadott vállalati jelentés-forma volt olyan tőkeigényes ágazatoknál, mint a média és a telekommunikáció, teljes mértékben hitelteleníti a WorldCom botránya. Június 26-án ugyanis valóságos sokk-ként söpört végig a világ tőzsdéin a vállalat bejelentése, miszerint 3,8 milliárd dollár nagyságrendű költséget rejtett el és tüntetett fel könyveiben beruházásként, hogy öt negyedéven keresztül(!) nagyobb forgalmat jelezhessen mérlegében.
A 35 milliárd dolláros adósságállományt felhalmozó cég bukása a legnagyobb a vállalatok történetében (az Enron 63 milliárdos szintjéhez képest itt a csúcson 108 milliárd dollárt, ma 5 milliárdot érő telekom-társaságról van szó). A hírt követően a Standard&Poors visszaminősítette a cég hitelképességét, kötvényei a bóvli-kategóriába küldte, ez megakadályozta a WorldComot, hogy megegyezhessen aktuális 5 milliárd dolláros hitel-segélycsomagja ügyében. Júliusban az Igazságügyminisztérium példa nélkül álló módon külön keresetet nyújtott be a cég ellen, hogy a tőzsdefelügyelet vizsgálatához biztosíthassa a tanúk azonnali kihallgatását, mielőtt a WorldCom eligazítaná őket. Az auditor itt is az Arthur Andersen volt
A cég most 17 ezres elbocsátástól, és 1 milliárdos vagyonrész (európai érdekeltségek) értékesítésétől reméli helyzete rendeződését.
A nagy vesztesek
Az IT-szektor szereplői egymás után állították fel kétes értékű negatív rekordjaikat. Széles sávban buktak, amely sáv szélei jóval túlmentek a legális üzleti tevékenységen.