Magyarországon hagyományosan a német nyelvterületről érkező vendégek adják a nyári turistaforgalom gerincét. Igaz, az utóbbi években a németek és az osztrákok korábbi áradata sokkal visszafogottabb volt. Igaz a változó összetételnek köszönhetően az elmaradó német vendégeket brit, olasz vagy éppen régiós (cseh, lengyel) turisták pótolták. Ennek köszönhetően az elmúlt 2-3 évben soha nem látott mértékben érkeztek a magyar szállodákba az Egyesült Királyságból, de az utóbbi egy évben a közép-európai turisták is (újra) felfedezték az országunkat, sőt hosszú negatív trend tört meg a tavasz folyamán az orosz desztinációban is.
Az ideérkező külföldiek körében a hazai régiók közül ugyan Budapest messze vezet, de egyre több vidéki helyszíne is eljutnak a turisták. Ha a KSH által szerdán publikált júniusi adatokat nézzük, akkor azt láthatjuk, hogy a külföldi vendégek száma 13, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 16 százalékkal (1,4 millióra) emelkedett. A vendégéjszakában mért forgalom több mint fele Budapesten, 16 százaléka a Balatonnál jelentkezett. A turisztikai régiók mindegyikében nőtt a külföldivendég-forgalom.
Ennél visszafogottabb volt a hazai utazási kedv, de így is lendületes növekedést mutatott. A belföldi vendégek száma 12, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 8,8 százalékkal bővült, és megközelítette az 1,5 milliót. A turisztikai régiók többségében jelentősen, a Balatonnál 3,9 százalékkal emelkedett a vendégéjszakák száma. A belföldivendég-éjszakák 30 százalékát a Balatonnál, 13-13 százalékát Budapest–Közép-Dunavidéken és Észak-Magyarországon regisztrálták a kereskedelmi szálláshelyek.
A kereskedelmi szálláshelyek bevételei a vendégforgalomnál dinamikusabban nőttek. Az összes bruttó árbevétel 22 százalékkal (44 milliárd forintra), ezen belül a szállásdíjbevétel 24 százalékkal (27 milliárd forintra), a vendéglátás bevétele 17 százalékkal (9 milliárd forintra), az egyéb szolgáltatások bevétele 22 százalékkal (9 milliárd forintra) emelkedett.
A külföldi vendégekre visszatérve némileg meglepő volt, hogy a Németországból érkezők száma milyen mértékben ugrott meg, az egy évvel korábbihoz képest 27 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma. Igaza bázis a korábbi visszaesés miatt alacsonyabb volt. Hasonló folyamatot láthattunk az osztrákok (+25%) és az oroszok (+19%) esetében is, hiszen mindkét országból egy évvel korábban a "szokásosnál" kevesebben jöttek.
Töretlen ugyanakkor a britek kedve, így az elmúlt két évben csupán egy olyan hónapot mért a KSH, amikor éves bázison visszaesés volt. A nagyobb küldő országok közül a fent említett cseh és lengyelek mellett az olaszok is nagyobb számban keresték fel Magyarországot.
mfor.hu