3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar turizmus növekedése megállíthatatlannak tűnik, hiszen júniusban is látványosan növekedett a vendégforgalom. Örömteli, hogy a német nyelvterületről érkezők száma jelentősen nőtt.

Magyarországon hagyományosan a német nyelvterületről érkező vendégek adják a nyári turistaforgalom gerincét. Igaz, az utóbbi években a németek és az osztrákok korábbi áradata sokkal visszafogottabb volt. Igaz a változó összetételnek köszönhetően az elmaradó német vendégeket brit, olasz vagy éppen régiós (cseh, lengyel) turisták pótolták. Ennek köszönhetően az elmúlt 2-3 évben soha nem látott mértékben érkeztek a magyar szállodákba az Egyesült Királyságból, de az utóbbi egy évben a közép-európai turisták is (újra) felfedezték az országunkat, sőt hosszú negatív trend tört meg a tavasz folyamán az orosz desztinációban is.

Az ideérkező külföldiek körében a hazai régiók közül ugyan Budapest messze vezet, de egyre több vidéki helyszíne is eljutnak a turisták. Ha a KSH által szerdán publikált júniusi adatokat nézzük, akkor azt láthatjuk, hogy a külföldi vendégek száma 13, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 16 százalékkal (1,4 millióra) emelkedett. A vendégéjszakában mért forgalom több mint fele Budapesten, 16 százaléka a Balatonnál jelentkezett. A turisztikai régiók mindegyikében nőtt a külföldivendég-forgalom.


Ennél visszafogottabb volt a hazai utazási kedv, de így is lendületes növekedést mutatott. A belföldi vendégek száma 12, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 8,8 százalékkal bővült, és megközelítette az 1,5 milliót. A turisztikai régiók többségében jelentősen, a Balatonnál 3,9 százalékkal emelkedett a vendégéjszakák száma. A belföldivendég-éjszakák 30 százalékát a Balatonnál, 13-13 százalékát Budapest–Közép-Dunavidéken és Észak-Magyarországon regisztrálták a kereskedelmi szálláshelyek.

A kereskedelmi szálláshelyek bevételei a vendégforgalomnál dinamikusabban nőttek. Az összes bruttó árbevétel 22 százalékkal (44 milliárd forintra), ezen belül a szállásdíjbevétel 24 százalékkal (27 milliárd forintra), a vendéglátás bevétele 17 százalékkal (9 milliárd forintra), az egyéb szolgáltatások bevétele 22 százalékkal (9 milliárd forintra) emelkedett.


A külföldi vendégekre visszatérve némileg meglepő volt, hogy a Németországból érkezők száma milyen mértékben ugrott meg, az egy évvel korábbihoz képest 27 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma. Igaza bázis a korábbi visszaesés miatt alacsonyabb volt. Hasonló folyamatot láthattunk az osztrákok (+25%) és az oroszok (+19%) esetében is, hiszen mindkét országból egy évvel korábban a "szokásosnál" kevesebben jöttek.

Töretlen ugyanakkor a britek kedve, így az elmúlt két évben csupán egy olyan hónapot mért a KSH, amikor éves bázison visszaesés volt. A nagyobb küldő országok közül a fent említett cseh és lengyelek mellett az olaszok is nagyobb számban keresték fel Magyarországot.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!