Völner Pál elmondta, hogy a dokumentum tételesen rögzíti azokat az érdemi és célravezető intézkedéseket, amelyekkel segíteni lehet a közös törekvés, az egységes európai égbolt kialakítását. A nyilatkozat következtetéseit a március 31-ei brüsszeli közlekedési tanácsülésen ismertetik.
A sajtótájékoztatón Kazatsay Zoltán, az Európai Bizottság közlekedési főigazgatóságának helyettes vezetője hangsúlyozta, hogy a kétnapos budapesti tanácskozáson a légügyi szakma képviselői egyértelműen támogatták az egységes európai légtér kialakítására irányuló törekvést.
Kazatsay Zoltán aláhúzta: a gyakorlati tapasztalatokból érkezett észrevételeket fel fogják használni a bizottsági munka során. Rámutatott, hogy mivel a légteret nem lehet elvágni a határoknál, ezért a szomszédos országok részvétele az egységes légtér kialakításában meghatározó fontosságú.
Szepessy Kornél, a HungaroControl Zrt. elnök-vezérigazgatója kifejtette: bíznak benne, hogy a lengyel elnökség is továbbviszi az egységes európai légtér kialakításának ügyét. Úgy vélekedett, a budapesti konferencia mérföldkő volt a kontinens légi navigációjának történetében. A célkitűzések és a szabályozási keretek meghatározásának folyamata lezárult, és a végrehajtás szakaszába került az egységes európai légtér megteremtése - hangsúlyozta.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium tájékoztatása szerint a Budapest Nyilatkozat kimondja, hogy a tagállamok mindent megtesznek annak érdekében, hogy a funkcionális légtérblokkok kialakítása 2012 december 4-éig megtörténjen.
MTI