2p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A személyiség működésmódja és sajátosságai alapvetően meghatározzák személyes stílusunkat, s rányomják bélyegüket mindennapi, így munka-viselkedésünkre és -teljesítményünkre is. Bizonyos elméletek szerint az alkalmazottak személyisége és a szervezet céljai között kölcsönhatás van (pl. ennek eredménye, ha elégedett a dolgozó), s az emberek általában a személyiségükhöz legjobban illeszkedő munkát keresik.

Demokratikus

Az ilyen vezető megosztja a döntéshozatalt a beosztottjaival, gyakorlatilag csatlakozik a beosztottak csoportjához, hogy megegyezés alapján hozzák meg a döntést. Az ilyen stílusú vezető gondoskodik arról, hogy a beosztottak jól tájékozottak legyenek és teljesen ismerjék a feladatot vagy problémát, ezáltal nagyobb befolyást is enged nekik a döntés felett. Minden beosztottat bevon ebbe a folyamatba, s arra törekszik, hogy a csoport minden tagja egyenlő tudásszinttel rendelkezzen és egyenlő mértékben járulhasson hozzá a döntéshez.

Diktatórikus

A diktatórikus vezető maga hozza meg a döntéseket és azt gyakorlatilag kikényszeríti. A kikényszerítés általában fenyegetéssel, büntetéssel vagy annak kilátásba való helyezésével történik. Hasonló módon veszi rá a beosztottakat a munkára. Nem kommunikál a beosztottakkal, nem is kíváncsi a véleményükre. Abszolút hiányzik az oda-vissza kommunikáció, a beosztottak engedelmeskedővé válnak.

Rábeszélő
A döntéseket ebben az esetben is a vezető hozza, de azt később indítványozza a beosztottainak. Úgy gondolja, hogy a beosztottakat motiválni kell azzal, hogy elfogadják a célokat a végrehajtás előtt. Ennélfogva megmagyarázza a saját döntéseit annak érdekében, hogy rábeszélje a dolgozókat a saját nézőpontjára. Aktív kapcsolatban van az alkalmazottakkal, de nehezen hagyja magát a saját döntésétől eltéríteni, s vezetői hatalma révén inkább azt érezteti, hogy ugyan meghallgatja a véleményeket, de elvárja, hogy elfogadják a már meghozott döntést.

Laissez faire

Az ilyen stílusú vezető a lehető legkevesebb utasítást adja a beosztottjainak, vagy egyáltalán nem is ad semmit. Megengedi, hogy az alkalmazottak saját célokat és feladatokat tűzzenek ki maguk elé és hogy egyedül döntsenek. Mindig megadja a választás, szervezés, a feladatok végrehajtásának, irányításának szabadságát, s csak bizonyos keretek vagy meghatározott korlátok betartását kéri.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!