2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szerbiai cégek negyedének egyetlen alkalmazottja sincs, és szintén negyedük csupán egy személyt foglalkoztat. A nyugat-balkáni országban nem szokatlan ez a gyakorlat, és még csak nem is törvényellenes - írta hétfőn a Vecernje Novosti című szerbiai napilap.

A bejegyzett több mint 92 ezer vállalat közül minden negyedik "fantomcégnek" minősül, amelyet általában pénzmosásra használnak - fogalmazott a lap. Emellett az is gyakori - írta a Vecernje Novosti -, hogy úgynevezett főnixműveletekkel az eladósodott céget szándékosan csődeljárás alá helyezik, miközben minden értéket egy új vállalatba visznek át. Így alakulhatott ki, hogy a vállalatok negyedében nincsenek alkalmazottak.

Szerbiában még soha nem volt ilyen könnyű céget alapítani, egy korlátolt felelősségű társaság bejegyzése ugyanis mindössze 100 dinárba (269 forint) kerül - közölte az újság. Az egyetlen személyt sem foglalkoztató cégek közül tavaly a kis- és nagykereskedelemben, a feldolgozóiparban és a kutatás-fejlesztés területén érdekeltek száma volt a legmagasabb.

Milan Stefanovic, az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Hivatalának (USAID) szerbiai szakértője szerint az ilyen cégek a szürkegazdaság növekedéséhez, gazdasági csalásokhoz, adócsaláshoz, pénzmosáshoz és más törvényellenes tevékenységhez vezethetnek. Emellett csökkentik a törvényesen működő vállalatok versenyképességét.

Az ilyen cégek létesítésének egy másik oka az lehet, hogy nagyon magas a foglalkoztatottak után fizetett adók és járulékok aránya. Ilyenkor sokan inkább saját céget alapítanak, és projekteken keresztül végzik el a munkát, ami így már nem a munkaadó és a beosztott között zajlik, hanem a megrendelő és a kivitelező között.

Zvonko Obradovic, a szerbiai cégbejegyzési ügynökség igazgatója szerint sokan a nehéz gazdasági helyzet miatt alapítanak úgynevezett tartalékcéget. Ezt azzal magyarázta, hogy egy vállalat működését már az is ellehetetlenítheti, ha csak egyetlen tartozása van. Így valójában nem tehetők felelőssé azért, hogy másik céget alapítanak, amelyen keresztül folytathatják tevékenységüket. "Akkor beszélhetünk fantomcégekről, amikor az üzletelés eleve magában hordozza a törvényszegés vagy a csalás valamilyen formáját" - fogalmazott Obradovic. Hozzátette: a becslések szerint a világ GDP-jének 5 százaléka az illegális pénzáramlásokon keresztül folyik.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!