Várkonyi Zsolt szerint a Lőrinci Meleghengermű vesztesége az év első felében elérte az ötmillió dollárt (1,1 milliárd forintot), s a helyzet javulásának nincsenek jelei. A veszteség objektív oka egyebek között az, hogy az acélpiacon rendkívül alacsonyak a termékárak, elhasználódtak a gyártómű berendezései, továbbá magasak a költségek. A meleghengermű december elsejére tervezett bezárásával 256 dolgozó munkahelye szűnik meg. A kommunikációs vezető elmondta, hogy a létszámleépítést a magyar jogszabályok és a kollektív szerződés alapján folytatják le, a tervezett lépésről már értesítették az állami hatóságokat.
Megtervezték a termeléshez közvetlenül nem kapcsolódó tevékenységek kiszervezését is. Egyelőre a tolmácsolási és fordítási szolgáltatások, a kisteherautós üzemen belüli szállítások, a létesítményi tűzoltóság és a PR-tevékenység átadását tervezik külső vállalkozónak. A Dunaújvárosi Hírlap keddi számában közöltek szerint e tevékenységek kiszervezésével 84 munkahely szűnik meg.
A létszám optimalizálása a Dunaújvárosban levő szervezeteknél elsősorban azokat a munkavállalókat érinti majd, akik irányítási és adminisztratív munkakörben dolgoznak. A városi napilap azt írta, hogy a létszám optimalizálásnak ez a része 460 embert érint. A cégcsoport kommunikációs vezetőjének közlése szerint a maximális tervezett leépítés 800 munkavállalót érint majd, s ebben a létszámban a Lőrinci Meleghengermű dolgozói és a kiszervezéssel megszüntetett munkahelyek mellett benne vannak azok is, akik az önkéntes távozást, illetve a korkedvezményes nyugdíjazást választják.
A cégcsoport egyik fő gazdasági problémája az indokolatlanul magas fix költség, amelynek jelentős része a személyi jellegű ráfordításokból adódik - közölte a kommunikációs vezető. A cég menedzsmentje korábban már többször is nyilatkozott arról, hogy szükség van a költségek csökkentésére, a munkavállalók számára a kollektív szerződésben foglalt ösztönzési elemek átvizsgálására, a szervezeti felépítés és a létszám optimalizálására.
Felülvizsgálták az anyagok és a szolgáltatások beszerzésére kötött szerződéseket, megszüntették a vezetők szolgálati autóinak saját célú használati lehetőségét, a szolgálati lakások biztosítását, s kidolgozták a költségek csökkentésére irányuló egyéb programokat is - tájékoztatott Várkonyi Zsolt.
A tervezettel kapcsolatban a munkáltató kikérte a cégcsoportnál működő érdekvédelmi szervezetek véleményét is, s a városi napilap közlése szerint azok "nemtetszésüknek adtak hangot", s számos kérdést fogalmaztak meg a kiszervezéssel kapcsolatban. Miután az azokra kapott válaszokat nem találták kielégítőnek, a felek a tárgyalások folytatásában állapodtak meg. Az MTI úgy tudja, hogy a Dunaferr csoport vesztesége tavaly elérte a 22 milliárd forintot.
MTI