5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hétfőn megjelent adatokból az derül ki, hogy a tavaly kitalált Széchenyi Pihenőkártya nélkül padlón lenne a hazai turizmus. Augusztusban a belföldi vendégéjszakák 90 százalékát ilyen kártyával fizették ki, míg az év első nyolc hónapjában hatmilliárd forintot költöttek el ilyen formában. Közben a külföldiek újabb csoportja fedezte fel magának hazánkat, a német és osztrák turistákat lassan leváltják az oroszok és a lengyelek. Mfor.hu-háttér.

Nem szenved a turizmus

Mind a vendégéjszakák száma, mind pedig a szálláshelyek árbevétele emelkedett az idei év első nyolc hónapjában, így nem lehet okuk panaszra a turisztikai szektor képviselőinek - derül ki a KSH hétfő reggel nyilvánosságra hozott adataiból. A január és augusztus között tapasztalt 15 266 vendégéjszaka 3,8 százalékkal, míg a 179,2 milliárd forintos bruttó forgalom 7,4 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.

Ha a nyári főszezonra szűkítjük a kört, akkor az látszik, hogy a június még viszonylag gyenge volt, hiszen fél százalékkal csökkent a vendégéjszakák száma, azt azonban utána kompenzálta a július és az augusztus növekedése. Főleg a nyár utolsó hónapja hozott komoly forgalmat, akkor 5,3 százalékkal több éjszakát töltöttünk el valamelyik üdülőhelyen, mint egy évvel korábban. A bevételt tekintve is az augusztus emelkedett ki, amikor 11,7 százalékkal volt magasabb a szektor bruttó árbevétele, mint 2011 azonos hónapjában.

Az augusztusi adatok azt mutatják, hogy továbbra is egy hajszállal nagyobb a hazai turizmus részaránya, a belföldi vendégek 1,875 millió vendégéjszakája 53 százalékos arányt jelentett az összes éjszakán belül.

A SZÉP kártya nélkül nem lennénk itt

Amellett, hogy a vendégéjszakák számában kicsivel túlsúlyban vannak a hazai vendégek, a bevétel nagyobb része a külföldiektől érkezik. Augusztusban a magyarok 9,1 milliárd forintot, míg a külföldről érkezők 10,5 milliárd forintot hagytak a turisztikai szolgáltatóknál, míg az év első nyolc hónapjában a 38,3 milliárd forintos hazai árbevétel mellé 63,9 milliárdos külföldi forgalom társult.

Az idei évtől először közöl arra nézve statisztikákat a KSH, hogy a belföldi forgalomban mekkora részt tesz ki az üdülési csekk és a Széchenyi Pihenőkártya (SZÉP kártya). A nyolchavi adatokból az látszik, hogy sikerült átszoktatni a munkaadókat a SZÉP kártyára, hiszen már tízszer akkora forgalmat bonyolít, mint az idén év végén megszűnő üdülési csekk.

Augusztusban a 9,1 milliárdos teljes belföldi forgalomból 2,5 milliárdot tett ki a SZÉP kártya, míg az üdülési csekk 259,4 milliós forgalmat bonyolított. Vagyis a teljes augusztusi belföldi forgalom 30 százalékát valamelyik cafetéria-elemmel fizették ki. Az év első nyolc hónapjában a SZÉP kártyák 6 milliárdos forgalmat hoztak a turizmusnak, míg az üdülési csekk 2,7 milliárddal járult hozzá a bevételhez. Ez összesen a 38,3 milliárdos forgalom 22,7 százaléka volt.

A statisztikai hivatal adataiból az is kiderül, hol költjük el a legtöbb béren kívüli juttatást: augusztus végéig a 6 milliárdos SZÉP kártya-forgalomból majdnem 5 milliárdot regisztráltak a szállodák, ezen belül a négycsillagos szállodák 2,8 milliárdot, míg a háromcsillagosok 1,8 milliárdot hasítottak ki. Hasonló az arány az üdülési csekkeknél, ahol a 2,7 milliárdnyi juttatásból 1,3 milliárdot vittünk a négycsillagos hotelekbe. Szállodatípusok szerint a legtöbb pénz a wellness-hotelekbe áramlott, ahol 2,4 milliárdnyi SZÉP kártyát és 1 milliárdnyi üdülési csekket váltottak be augusztus végéig.

Az oroszok és a lengyelek rohamoztak

Szokás szerint arra nézve is közölt adatokat a KSH, hogy a világ mely országaiból érkezett a legtöbb vendég hazánkba. Az első helyen továbbra is a németek állnak, akik idén egy picivel több időt töltöttek nálunk, mint egy évvel korábban. Január és augusztus között a német vendégek 1,534 millió vendégéjszakát töltöttek el Magyarországon, ez 3,6 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. A második helyen továbbra is az osztrákok állnak, azonban a "sógorok 535 ezer vendégéjszakája már 1,5 százalékkal elmaradt a tavalyitól.

Erősen jönnek fel ugyanakkor a kelet-európai vendégek, Oroszországból érkezett turisták például 407 ezer vendégéjszakát töltöttek el nálunk, ami 28,1 százalékkal volt magasabb az előző évinél, míg a lengyelek 391 ezer éjszakája 9,4 százalékos emelkedést jelentett. Ha ez a tendencia folytatódik, akkor akár már jövőre az oroszok jelenthetik hazánk második számú turisztikai keresletét, hiszen megelőzhetik az osztrákokat.

A távol-keletről érkező turizmus is dinamikusan fejlődik, hiszen Japánból például 30 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el hazánkban, mint tavaly. Kínából viszont továbbra sem indult meg az áradat Budapest felé, 6,7 százalékkal több éjszakát töltöttek a kínaiak nálunk, mint 2011 első nyolc hónapjában. Az ország mérete ellenére egyébként továbbra is több japán, mint kínai turista érkezik hozzánk.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!