3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Alkotmányellenes a versenytörvény tavalyi módosításának egyik, cégvezetőkre vonatkozó szankciója az Alkotmánybíróság (Ab) hétfői döntése szerint - tudatta a testület sajtófőnöke, Sereg András az MTI-vel közleményben.

Az Ab a köztársasági elnök indítványa nyomán kimondta: a tisztességes eljáráshoz való alkotmányos jogot sérti az a rendelkezés, amely szerint a gazdasági társaság vezető tisztségviselőivel szemben - az egyéni felelősségükre alapozott - szankciók automatikusan érvényesülhetnek, ha a Gazdasági Versenyhivatal, illetve a bíróság jogerős határozata az általuk vezetett gazdasági társaságot egyes, a versenytörvénybe ütköző magatartások miatt elmarasztalja.

A tisztességes eljárás követelményének ugyanis nem felel meg az olyan szabályozás, amely a vezető tisztségviselőkkel szemben, a polgári nem peres, illetve közigazgatási nem peres eljárás keretei között - lényegében - kétéves "eltiltást" tesz lehetővé a foglalkozás gyakorlásától úgy, hogy a megfelelő ellenbizonyítás lehetősége nem biztosított, a bíróságnak pedig mérlegelési joga nincs - tartalmazza az Ab közleménye, mely szerint "ilyen súlyú represszív szankció alkalmazására csak a pártatlanság követelményét biztosító, igazságos és nyilvános tárgyaláson kerülhet sor".

A versenytörvény módosítását tavaly június 2-án fogadta el az Országgyűlés, 364 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül. Az államfő még tavaly júniusban azért küldte meg véleményezésre a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló törvény módosítását, mert álláspontja szerint annak egyik paragrafusa alkotmányellenes.

Az államfő szerint ellentétes az alkotmányban garantált tisztességes eljáráshoz való joggal az, hogy az érintett nem vitathatja nyilvános, szóbeli tárgyaláson, tanúk bevonásával a felelősségét.
Sólyom László szerint nem összeegyeztethető az alkotmányban garantált ártatlanság vélelmével sem, hogy a törvény az érintett vezető tisztségviselők bűnösségét vélelmezi, amellyel szemben nekik kell bizonyítani ártatlanságukat.

A versenytörvénnyel kapcsolatos beadvány mellett még további négy államfői indítvány van az Alkotmánybíróság előtt. Az egységes mezőgazdasági támogatási rendszer bevezetéséről és működtetéséről szóló törvény alkotmányosságának vizsgálatát múlt kedden kezdték meg az alkotmánybírák. További három indítvány - a gyűlöletbeszéddel, a médiatörvénnyel és a távoltartással kapcsolatos beadvány - egyelőre előadó alkotmánybíráknál van.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!