Góczi István várakozásai szerint a RosGas számára kedvező döntés lezárhatja az Emfesz körül folyó jogvitákat, és lehetőséget ad arra, hogy befektetőt találjanak az Emfeszben szükséges legalább 42 milliárd forint alaptőke emeléshez. Az alaptőke emelést az teszi szükségessé, hogy a társaság saját tőkéje mínusz 42 milliárd forint. A tőkehelyzet rendezését a törvény írja elő. A jegyzett tőke csökkentése nem jöhet szóba, mert az nem éri el az egymilliárd forintot. Góczi István az alaptőke emelés módjáról csak annyit mondott: gázipari szakmai befektetőre számítanak.
A társaság beadta a cégbírósághoz a 2008. évi auditált mérleget, amiben több mint 50 milliárd forint veszteséget könyvelt el. Ez a Mabofi tulajdonosának, Dmitrij Firtas üzletembernek kifizetett pénz, amit az Emfesz nem kapott vissza - magyarázta Góczi István. A választott bírósági perről Góczi István azt mondta, hogy az várhatóan 4-6 hónapig tart. Hozzátette: a moszkvai Nemzetközi Kereskedelmi Döntőbíróság presztízse igen nagy Európában és az Egyesült Államokban is.
Az ügy előzménye az, hogy 2009 tavaszán Góczi István, a Mabofi egy korábbi meghatalmazásával eladta az Emfeszt a Svájcban bejegyzett RosGas AG-nak egy dollárért, de 140 milliárd forint adóssággal. A Mabofi számos bíróságon megtámadta az adásvételt, a Magyar Energia Hivatal jóváhagyó határozatát és a cégbírósági bejegyzést is. A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) vizsgálata során figyelembe veheti a moszkvai bíróság döntését, de nem kötelező - mondta Góczi István. Emlékeztetett arra, hogy az NNI - ellene folyó - vizsgálatának tárgya: érvénytelen-e a meghatalmazás, aránytalan volt-e a tranzakció értéke és részt vett-e az adásvétel előkészítés folyamatában.
Góczi István elmondta azt is, hogy ellenkeresetet adott be az Emfesz a stockholmi választott bíróságon a RosUkrenergo elmaradt szállításai miatt. Az ukrán cég 2009 januárjától nem szállított az Emfesznek az érvényes szerződés ellenére. A magyar cégnek 1,2 milliárd dollár követelése van az ukrán energiacéggel szemben. A RosUkrenergo 2010 márciusáig 240 millió dollár kártérítést követel, a többi pedig a 2015-ig szóló szállítási szerződéssel kapcsolatos. Az Emfesznek jelenleg 157 ezer lakossági felhasználója van és 90 ezer fogyasztó átjelentkezése van folyamatban. A társaság meghatározó szereplője a magyar földgáz piacnak.
MTI/Menedzsment Fórum