4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Érdekek egymásnak feszüléséről hallhatunk napok óta az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT), a kereskedelmi televíziók és a köztévék berkeiből. A kérdés a koncessziós díjak csökkentése, a háttérben meghúzódó indokok egyelőre homályosak. Merre mozdulnak el az érdekelt felek, mire számíthatunk a május 20-i ORTT-gyűlésen? Mfor.hu háttér.

Megy a kötélhúzás... (Mfor-montázs)

Az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) központi kérdése jelenleg a kereskedelmi televíziók koncessziós díjának változása, tehát az érvényes szerződés módosítása. Az ORTT hetek óta készül arra, hogy meghozza ezzel kapcsolatban a döntést, de a testületi tagok hiánya vagy a döntésképtelenség miatt ez eddig még nem történt meg.

Ordas kapitalizmus?


A Magyar Televízió és a Duna Televízió élénken tiltakozik a kereskedelmi tévék koncessziós díjának csökkentése ellen, tekintve, hogy - érvelésük szerint - működésüket alapjaiban rengetné meg ennek elvonása. Ennek okán a hét elején közös sajtótájékoztatón tiltakozott a két köztelevízió elnöke a szerződés módosítása ellen.

Cselényi László, a Duna TV elnöke az mfor.hu-nak elmondta: semmilyen indokot nem tart elfogadhatónak, mely a kereskedelmi televíziók díjának csökkentését és ezáltal a közszolgálati televíziózás összeomlását idézi elő. A válság mindenkinek válság, tette hozzá.

A Duna TV elnöke  bízik a nyilvánosság erejében és az ORTT tagok lelkiismeretében. "Amennyiben megszűnik az ORTT felől érkező forrás, azzal azt is kimondjuk, hogy legyen Magyarországon ordas kapitalizmus, az erősebb kutya nyer elve alapján, és mondjunk le a közszolgálati televíziók által képviselt értékekről” – fogalmazott az elnök.

Majtényi tiltakozni fog

Dr. Majtényi László, az ORTT elnöke a díjcsökkentés ellen fog szavazni, amikor napirendre kerül a kérdés. Ennek oka, hogy egy érvényben lévő szerződést kíván a másik fél módosítani úgy, hogy - Majtényi véleménye szerint - a kérelem nincsen megfelelően előkészítve, megindokolva.

Az Rtl Klub digitális átállással összefüggésbe hozott indoklása nem irracionális, de nem elegendő, főleg, hogy a díjcsökkentési kérelem benyújtásának idejében a televízió és az Antenna Hungária között még nem született meg az erre irányuló megállapodás, és erre a szempontra a kérelem sem utal, állítja az ORTT első embere.

A csökkentés közel egy-egy milliárd forint veszteséget okozna a közfeladatok forrásainak, ami által nem csak a közszolgálati televíziók bevétele lenne kevesebb, hanem a helyi, közösségi médiumok is rosszul járnának, valamint a digitális átállásra fordítandó pénz is elveszne. Ezt a bevételkiesést az adófizetők pénzéből lehetne csak pótolni - magyarázta Majtényi az mfor.hu-nak.

Nincs új a nap alatt az RTL Klub szerint


A sokat hangoztatott digitális átállásra és válságra való hivatkozás nem fedi az RTL Klub indokait. Mint Rényi Ádám, a televízió kommunikációs igazgatója kérdésünkre elmondta: a kérdés évek óta napirenden van, tekintve, hogy a televíziós piac jócskán megváltozott 1997 óta. Akkoriban még nem volt ilyen sokszereplős a verseny, jóval kevesebb csatorna között oszlottak el a nézők. Ma viszont, amikor már a háztartások nyolcvan százaléka sokcsatornás, és több mint nyolcvan magyarul beszélő televízió kínálja műsorait Magyarországon, egy teljesen átalakult piacról van szó, ahol - Rényi szerint - "átgondolásra szorul" az ugyanazért a szolgáltatásért fizetendő díj mértéke.

A módosítási kérelmet már tavaly is beadta a kereskedelmi csatorna, de akkor jogi akadályai voltak a döntés meghozatalának, tekintve, hogy év végéig tartó moratórium volt érvényben. Idén viszont ez az akadály elhárult, így újult erővel, reménykedve vág neki a kereskedelmi televízió érdekei érvényesítésének. Álláspontjuk szerint a felezés lenne számukra a legméltányosabb megoldás, de a mostani helyzetnél bármi jobb. A válság annyiban teszi még aktuálisabbá a kérdést, hogy az eddig is nehéz teher mostanra a kínálatot veszélyezteti, tette hozzá Rényi.

"Ilyen magas koncessziós díjakra egész Európában nincs példa. A kivonulást egyáltalán nem fontolgatjuk. Törvénytisztelő cégként egy betartható szabályozás reményében képzeljük el a jövőt Magyarországon" – mondta az mfor.hu-nak Rényi Ádám.

GF

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!