5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lezárultak a csoportkör mérkőzései a labdarúgó-világbajnokságon, így mi is számvetést készítünk, mennyiben fedik egymást a pályán játszott eredmények és a résztvevők gazdasági helyzete. Két csoport esetén nem jött be a nagy pénz, nagy foci tézis.

Bár a sport sok esetben még mindig kitörési lehetőséget jelent a nehezebb anyagi körülmények közül, a világbajnokság kapcsán az is látszik, hogy stabil gazdasági háttér nélkül ma már sokkal nehezebb jó eredményeket elérni. Így hiába lengi körül a focit az a mítosz, hogy csak egy labda kell hozzá, meg a gyerekek részéről játékszeretet, és előbb-utóbb újra lesz aranycsapatunk, ez a gyakorlatban nem áll meg. A világbajnokságon természetesen voltak meglepetések, várhatóan nem a leggazdagabb, vagy a legnagyobb gazdasággal rendelkező ország nyeri meg, de igenis van kapcsolat a gazdaság helyzete és a labdarúgás színvonala között. (Természetesen nem 100 százalék körüli a korreláció, de véleményünk szerint szignifikáns a kapcsolat.)

A világbajnokság nyolc csoportja esetén a gazdasági-vb mutatói két csoport esetén vittek minket zsákutcában, ugyanakkor négy alkalommal a sportpályán és a gazdasági mutatók alapján mért eredmények fedték egymást, és azok a nemzetek jutottak tovább, akiknek a gazdasága is jobb képet mutat.

Az A csoportban a házigazda brazilok továbblépése sem a foci, sem gazdasági szempontból nem okozott meglepetést, hiszen egyebek mellett az ötödik legnagyobb GDP-vel rendelkező országról beszélünk. (Ha Kína is részt venne, akkor a hatodik legnagyobb lenne a brazil gazdaság.) Ahogy azon sem kell különösen meglepődni, hogy a résztvevők közül a nyolcadik legnagyobb nemzeti összterméket magáénak tudó mexikói nemzeti tizenegy is továbbjutott.

Sokkal érdekesebb volt a helyzet a B-csoportban, hiszen kollégáinkkal előzetesen erről a csoportról gondoltuk azt, hogy terített betlink lesz a valós és a gazdasági eredmények összevetésében. A címvédő, és előzetesen most is favoritnak tartott spanyolok ugyanis a gazdasági mutatók alapján a csoport leggyengébbjei voltak. A kiesésük a gazdasági mutatók alapján így akár indokoltnak is tekinthető, más kérdés, hogy velük együtt a hollandoknak is repülniük kellett volna haza, az mfor.hu által használt összevetés alapján. Chile továbbjutása ugyanakkor gazdasági értelemben is indokolható. Ausztrália kakukktojás volt, hiszen ők tipikusan az az ország, mely gazdag, miközben a focija nincs elit szinten, így az esetükben várható volt, hogy az indikátoraink félrevisznek.

Érdekesen alakult a C jelű kvartett, mert a gazdasági-vb-n és a pályán is Kolumbia továbbjutó lett. Ráadásul úgy tűnt, telitalálatunk lesz itt is, hiszen nálunk Elefántcsontpart volt a másik továbbjutó, és a meccs vége előtt nagyjából 10 perccel még ez volt a helyzet, ám végül jött a görög gól, ami borította a számításainkat. Érdekesen alakult a D-csoport is. Itt Uruguay legjobbjaival a foci szempontjából számoltunk, hiszen az előző vb-n negyedikek lettek. Mégis jó esély volt arra, hogy a csoport legerősebb gazdaságával bíró angolok, mellett a szintén nagy, de kicsit bukdácsoló olaszok is tovább mennek. Nos az élet másképp hozta, és az európai csapatoknak hiába volt előzetesen esélye a továbbjutásra, elbuktak, így ebben a csoportban a gazdasági szint és a focitudás nem találkozott.

Bejött viszont a két továbbjutó az E-csoportban, ahol két gazdag és két szegény ország találkozott, így az mfor.hu bajnokságában sok izgalommal nem járt a franciák és a svájciak továbbjutása. A következő négyesnél, az argentin gazdaság a politikusok hosszú évek óta tartó aknamunkája ellenére még mindig felülmúlja a vetélytársakét, ám bíztunk benne, hogy nem csak az olajban, hanem fociban is jobb lesz Irán a többieknél. Az utolsó fordulóban azonban ahelyett, hogy nyernek és továbbjutnak, elbuktak, és 50 százalékosra rontották a csoportban a találati arányunkat.

A G-ben ugyan voltak izgalmak, és próbáltunk Ronaldóval matekozni, ám igazából (hasonlóan a svájci-francia pároshoz) itt is elég sima volt Németország és USA továbbjutása. Az utolsó négyesnél ismét vakvágányra vitt a gazdasági és a sporteredmények összevetése. Az egyértelmű volt, hogy Algéria a gazdasága alapján fix kieső, a másik három együttesnél viszont voltak kérdőjelek. Az mfor.hu metódusa alapján a vb negyedik és tízedik legnagyobb gazdaságainak számító országok, vagyis az oroszok és a koreaiak mentek tovább. Ismert, hogy előbbieknek volt rá esélye, hiszen sokáig vezettek az észak-afrikai válogatottal szemben, ám végül elbuktak. A belgák pedig a gazdasági erejükhöz képest ezúttal „túl erős” csapattal érkeztek, így az esetükben esélyünk sem volt, hogy találatot szerezzünk.

Ahogy a cikkekben jeleztük, igyekeztünk olyan mutatókat használni, amelyek nem csak adott helyzetet, hanem a gazdaság állapotát, a változások dinamikáját is igyekszik megfogni. Természetesen lehetett volna más mutatókat, esetleg sokkal többet is használni, ami sokkal szofisztikáltabbá teszi a metódusunkat, ugyanakkor előzetesen azt tapasztaltuk, hogy az eredmények mindez csak minimális mértékben módosította volna.

Olvasóinknak ezúton is köszönjük, hogy követték sorozatunkat, illetve esetenként megosztották észrevételeiket, építő kritikájukat. Bízunk benne, hogy a sport vonatkozása mellett következő két hétben is kíváncsiak lesznek a vb gazdasági aspektusaira.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!