4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország megítélése nagyon jó a befektetők szerint, amelyet az Ernst & Young éves tanulmánya is bizonyít - mondta pénteken az MTI-nek Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter a franciaországi La Baule-ban megrendezett VI. Befektetési Világkonferencián.

Idén hatodik alkalommal rendezték meg június 4. és 6. között az európai versenyképességgel foglalkozó befektetési világkonferenciát a Párizstól 450 kilométerre, az Atlanti-óceán partján található La Baule-ban. A háromnapos rendezvény - amely a tavalyi 900 után idén 1200 résztvevőt vonzott - a nemzetközi ipari befektetők és a befektetést kínáló európai szervezetek és politikusok egyik legfőbb találkozóhelye.

A plenáris ülésen elhangzott előadásában Bajnai Gordon hangsúlyozta: számára a találkozó egyik tanulsága az, hogy a befektetők előtt félre kell tenni a nemzeti büszkeséget és az országokról olyan termékként kell gondolkodni, amelyek egymással is versenyben állnak.

A miniszter szerint Európa vonzerejét az innovációval és a kreativitással erősítheti, és ezen a területen Magyarország nagyon jó helyen áll: kevesen tudják, hogy az európai kutatásfejlesztési új munkahelyek 15 százaléka Magyarországon jön létre, 135 multinacionális cégnek Magyarországon van a regionális kutatásfejlesztési központja, s hamarosan Budapesten nyílhat meg az Európai Innovációs és Technológiai Központ.

Bajnai rámutatott, hogy Magyarország ugyanakkor más területeken is jelentős, nevezetesen a mezőgazdasági termékek elállításában, a gyógyszergyártás, valamint a logisztika területén: több nyelven beszélő munkatársakat foglalkoztató 24 órás szolgáltató központok működnek és folyamatosan bővül az autópálya-hálózat. Újdonság, hogy míg korábban nem volt autógyártás Magyarországon, jelenleg az európai motorok egy tizedét az országban gyártják.  
A gazdasági miniszter a befektetők előtt ismertette a kormány által az elmúlt két évben végrehajtott egyensúlyteremtő politikát, megemlítette, hogy az OECD tavaszi előrejelzése szerint Magyarország lesz a kelet-európai régió egyetlen országa, ahol már idén gyorsulni fog a növekedés, de hangsúlyozta, hogy még sok a teendő. 

A miniszter szerint "újra kell modellezni és fogalmazni Magyarországot". A foglalkoztatottsághoz kapcsolódó költségeket csökkenteni kell a versenyképesség megőrzéséhez és azért, hogy az ország kevésbé fejlett régióiban is megjelenjenek a gyártókapacitások. A tudáslapú gazdaságot Magyarország egyetemi nagyvárosaiban a pólusprogramokon keresztül kívánja a kormány létrehozni úgy, hogy közben Budapest fejlesztése is folytatódjon. Ezért a befektetőket Bajnai Gordon arra biztatta, hogy a keressék a vidéki nagyvárosokat is.

Bajnai szerint Magyarország nem használja ki eléggé a munkaerőben rejlő potenciált: az alacsony foglalkoztatási rátát (minden második ember dolgozik csak) európai szintre kell hozni, a potenciális munkavállalókat arra kell ösztönözni, hogy menjenek el dolgozni.

"Nagyok a lehetőségek Magyarország számára a tőke vonzására. De ehhez a makrogazdasági egyensúlyteremtés végig viteléhez és a növekedés beindulására, valamint még több szakképzett munkaerőre van szükség" - foglalta össze a La Baule-i tapasztalatokat az MTI-nek Bajnai.   

Danuta Hübner, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős biztosa megerősítette a miniszternek, hogy Magyarország az európai pénzek lehívásában az első helyen áll a 2004 óta csatlakozott 12 tagállam sorában és szintén első a pályázatok kiírásában a 27 tagország között.

Az Ernst & Young nemzetközi tanácsadó cég éves tanulmánya szerint - amely több, mint nyolcszáz nemzetközi döntéshozó megkérdezésével készült - a befektetők a hetedik legvonzóbb országnak tartják Magyarországot. Bajnai Gordon elégedett az eredménnyel, de azt mondta: Magyarország célja a jövőben bekerülni az első öt ország közé.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!