Az Igazságügyi Minisztérium felügyelete alá tartozó, 100 százalékos állami tulajdonú mezőgazdasági nagyüzem 320 szabad munkavállalónak is munkalehetőséget biztosít, évi 2 milliárd forint bevétellel rendelkezik. A társaság 4200 hektáron gazdálkodik, jelentősek a sertés, tej és hús marha ágazatai.
[ajanlo=553][igazitas=left/]A tervezett biogázüzemben 90 000 tonna mezőgazdasági eredetű szerves hulladék - istálló-, illetve hígtrágya, vágóhídi, konyhai hulladék, kertészeti és növénytermesztési anyagok, erre a célra termesztett energianövények - hasznosítható majd. Az így előállított biogázzal évente mintegy 14 gigawattóra elektromos, és 16 gigawattóra hőenergia termelhető. A szerves anyag zárt rendszerben történő erjesztésével gyakorlatilag megszűnik a metánkibocsátás, az emisszió-csökkentés értékesítésére az osztrák állammal kötöttek szerződést. A beruházással az ország második mezőgazdasági biogázüzeme valósul meg.
A biogáz hasznosítása még gyerekcipőben jár Magyarországon, ezért is lehetséges, hogy Tatabányán egy biogáz erőmű építését a település képviselőtestülete utasította el. A beruházás naponta 350-400 tonna mezőgazdasági és állattenyésztési szerves hulladék feldolgozásával évi 3 megawatt villamos- és 3,5 megawatt hőenergiát termelt volna, 52 új munkahely létrehozása mellett.
A hő egyharmadát maga a biogáz üzem használta volna fel, a 10 000 háztartás ellátására elegendő villamosenergiát pedig "zöld áramként" támogatott áron vették volna át. A testület azzal érvelt az elutasításkor, hogy a szállítási útvonal lakott területet is érintett volna, ami bűzhatást okozna, ám a beruházó Biogas-Energy Kft. a speciális, zárt rendszerre hivatkozva mindezt cáfolta.
Biogázüzem épül Pálhalmán
A jövő év tavaszán kezdődhet el annak a biogázüzemnek az építése, mely a 800 elítéltet foglalkoztató Pálhalmai Agrospeciál Kft.-nél készül. A finanszírozásról csütörtökön írták alá a 2,15 milliárd forint értékű hitelszerződést.