2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kellő védelmet biztosít-e az elektronikus adóhatósági liciten részt vevő felhasználók számára a kormányzati portálon, az Ügyfélkapun keresztül történő azonosítási folyamat? Ezt a dilemmát vetette fel nemrég egy közös nyílt levélben több információbiztonsági cég, legutóbb pedig a Noreg Kft. fogalmazott meg ezzel kapcsolatos aggályokat, írja a Világgazdaság.

A vállalkozás közleménye szerint az okmányirodában kapott azonosítót, valamint a felhasználó által választott jelszót számtalan egyszerű módszerrel szerezhetik meg az erre szakosodott bűnözők. A visszaélés lehetősége az internetes árverés bevezetésével válik kritikussá, ez ugyanis az első olyan alkalmazás, amelynek működéséből anyagi kár is érheti az áldozatokat. Ha a liciten nyertes személy visszalép, az utána következő legmagasabb érvényes ajánlattétel nyer, de a két vételár közti különbözet az első nyertest terheli, és az adóhatóság határozattal kötelezheti annak kifizetésére.

Ekkor pedig már senkinek sincs esélye arra, hogy bebizonyítsa: nem ő licitált az adott ingóságra. Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnál azzal hárították el a biztonságra vonatkozó kérdést, hogy a felvetett dilemmák a kormányzati Ügyfélkapu működésével kapcsolatosak, ez a terület pedig a Miniszterelnöki Hivatalhoz (MeH) tartozik.

A Kormányszóvivői Irodánál közölték: az APEH internetes aukciójával senkit sem érhet anyagi kár, az árverési eljárás után ugyanis minden esetben úgynevezett validitási procedúrát végeznek el. Ilyenkor személyesen is találkoznak a sikeres ajánlatot tevővel, és ellenőrzik a licit valódiságát – a szándékot és a fedezet meglétét is.

Ha az ajánlattevő nem minősíthető valódi licitálónak, a második legmagasabb összeget ajánló lép a helyébe. Az tehát még az azonosítóval való visszaélés esetén sem fordulhat elő, hogy valakit ezen a téren anyagi hátrány érjen. Hozzátették: az Ügyfélkapu informatikai rendszere legalább olyan biztonságos, mint egy hasonló banki szisztéma. Ám ez esetben is a felhasználó érdeke és felelőssége, hogy az illetéktelenekkel szemben megőrizze felhasználónevét és jelszavát, számol be a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!