"Ahogy az idő lehűlt kedd reggelre, úgy én is szeretném kicsit lehűteni a kedélyeket. A piacok túlzott eufóriában vannak" – közölte keddi sajtótájékoztatóján Bogsch Erik, a Richter Gedeon NYrt. vezérigazgatója. Szerinte a fundamentumok nem indokolják azt a helyzetet, ami az elmúlt hetekben kialakult a tőzsdéken.
"Minél nagyobb az eufória, annál nagyobb szokott lenni utána a depresszió" - magyarázta lapunk kérdésére. Utalt arra, hogy az elmúlt időszakban őrületes összegeket öntöttek a kormányok a piacokra, ezért azok szárnyalnak, ez az állapot azonban nem tartható fenn örökké.
Az mfor.hu kérdésére kifejtette azt is: "rendkívül egészségtelen" volt, hogy a forint euró árfolyama 240 alá ment több hónapon át 2008-ban, de a másik véglet is egészségtelen. Hozzátette: szerinte a 280-290-es euró-árfolyam tükrözné a reális helyzetet.
Az amerikai és az orosz piacok húznak
A Richter első féléves eredményeiről szólva elmondta: a konszolidált árbevétel tekintetében a két nyertes az orosz és az amerikai piac. Előbbi részesedése 22-ről 24-re, utóbbié 6-ról 12 százalékra nőtt. A magyar piac eladásai már csak 12 százalékot tesznek ki a teljes árbevételen belül (ez további csökkenést jelez), még a román piac is megelőz minket 17 százalékkal.
Ami a profitot illeti, a cég megduplázta, 105,1 százalékkal 27,7 milliárd forintra növelte 2009 első félévi konszolidált adózott nyereségét az előző év hasonló időszakához képest. Az árbevétel 17,2 százalékkal, 134,54 milliárd forintra nőtt.
Itthon 2009-re stagnálás várható
Az egyes piacokat tekintve kifejtette: Lengyelországban euróban számolva 17 százalékkal estek a bevételek, amelyek az EU 9-t és Romániát is beleszámítva összességében is csökkentek. Jelentős volt a visszaesés Németországban is. Ezzel szemben az Egyesült Államokban 56 százalékkal növekedett a Richter árbevétele dollárban számolva.
Magyarországon forintban számolva hat százalékkal emelkedett a forgalom – a bázis azonban eleve alacsony volt. Bogsch Erik szerint a makrogazdasági és iparági feltételek továbbra is kedvezőtlenek, az árcsökkentések mértéke elhanyagolható volt.
A magyar piacon a bevételek a második félévben várhatóan csökkennek majd, így – az első félév hat százalékos növekedése után - 2009-ben összességében a 2008-ashoz hasonló forgalom várható forintban számolva, tette hozzá Bogsch Erik.
A k+f költségek – amelyek a konszolidált árbevétel 10 százalékát tették ki - 44 százalékkal bővültek elsősorban a klinikai vizsgálatok költségei miatt. Kutatás-fejlesztést egyébként kizárólag Magyarországon végez a cég.
Nagyobb visszaesés várható az Unióban
Újságírói kérdésre a várakozásokkal kapcsolatban elmondta: belföldön és Lengyelországban a prognosztizáltnak megfelelően alakultak a bevételek és tartják is ezt az előrejelzést, azaz stagnáló bevételeket várnak. Romániában némi pozitív elmozdulás volt és várható is 2009 egészére. Az EU9-ben továbbra is 10 százalékos visszaesést várnak erre az évre euróban, az EU15-ben viszont mínusz 5-ről mínusz 5-10 százalékra rontják az előrejelzést.
Az Egyesült Államokban 5-10 százalékos forgalom-növekedést várnak 2009 egészére, Oroszországban pedig az idei bevételekre vonatkozó előrejelzést mínusz 10 százalékróll nulla-mínusz 5-re változtatják. Az egyéb FÁK-országokban mínusz 10-ről mínusz húszra rontják a prognózist a visszaesés mértékét illetően.
Wéber Balázs