Bogsch szerint a makrogazdasági elemzők le vannak maradva előrejelzéseikkel, mivel véleménye szerint az ukrán GDP az idei évben 5-10 százalékkal is visszaeshet, amely a nagyon magas inflációval együtt igen komolyan visszaveti a teljes ukrán fogyasztóerőt. Ez pedig érthetően befolyásolja a gyógyszergyár ottani teljesítményét is. A magyar multi annak ellenére, hogy az első félévben „mindössze” 19,5 százalékos visszaesést szenvedett el Ukrajnában, egész évre továbbra is 35 százalékos zsugorodást vár dollárban a teljes évre. Ez pedig nagyon komoly második féléves zsugorodást vetít előre az ukrán orientációban.
Bővebben a számokról:
Csak a pénzügyi sor mentette meg a Richter számait
Ukrajnával kapcsolatban egyetlen egy jó hírrel tudott szolgálni Bogsch, miután a MEHIB februárban felmondta a gyógyszergyár Ukrajnába irányuló exportjának biztosítását, úgy néz ki, hogy a jelenlegi körülményeket figyelembe vevő korrekt megállapodás körvonalazódik az állami biztosító és a Richter között. Ezek szerint, ahogy azt korábban megírtuk a MEHIB nem csak fontolóra vette, hanem újra biztosítani fogja az Ukrajnába irányuló exportot. Februárban ugyanis a biztosító a reláció vonatkozásában a fedezetbevétel, illetve a biztosítói portfólióban szereplő ukrán partnerlimitek korlátozásáról intézkedett.
Kapcsolódó:
A MEHIB mérlegeli az ukrajnai kockázatvállalás újbóli megnyitását
Hasonlóan meredek, bár ennél kisebb éves visszaesésre számít a Richter menedzsmentje Oroszországban is. A várakozások szerint a rubel leértékelődése (-18,4 százalék), illetve a rubelben visszaeső bevételek (-11,5 százalék) együttesen szignifikáns visszaesést fognak eredményezni. Ennek ellenére folytatódik a Richter oroszországi 40 millió eurós beruházása, amely várhatóan idén év végén kezdhet el termelni. Ez azonban nem fogja az oroszországi fedezetet növelni, mivel ahogy Bogsch az mfor.hu kérdése nyomán rámutatott, az orosz gyártás nem lesz olcsóbb a magyarnál. A kvalifikált munkaerő költsége ugyanis nagyjából a magyar szintjén van.
Ráadásul a gyógyszerek ára Oroszországban be van fagyasztva, az árak felülvizsgálata időpontja teljesen bizonytalan. Így a jelenlegi volumen mellett 1 százalékos elmozdulás a rubel-forint árfolyamában hozzávetőlegesen 550 millióval módosítja Richter bevételi számait éves szinten.
Az orosz és ukrán piac mellett talán a lengyel piac teljesítménye jelentette a legnagyobb csalódást a befektetőknek, mivel euróban ebben az évben eddig 24,9 százalékos visszaesést „produkált” a gyógyszercég. Ráadásul év végéig sem fog sokat javulni a helyzet, a menedzsment szerint 10-15 százalékos éves csökkenés várható. Az ok azon túl, hogy elmaradt a téli influenzajárvány a paralel importban keresendő. A Richter termékek ugyanis alacsonyabb árazással is bekerülnek az ország piacára, mint az a „hivatalos árlista” lenne, ez pedig jelentős, bár pontosan nem kimutatható veszteséget okoz a cégnek. Egészen pontosan elmaradt profitot, hiszen az értékesítési volumen megmarad, de az árak erodálódnak. (A jelenség az újautó-piac magyarországi re-exportjához hasonló.)
Egyébként ez az árerodáció a teljes gyógyszeriparra jellemző, miközben a szabályozások szigorítása miatt a költségek folyamatosan nőnek, jellemezte a nemzetközi helyzetet Bogsch Erik.
A fenti 3 piac, illetve az egyesült államokbeli zsugorodását a Richter további részpiacainak a növekedése, ha nem is teljes mértékben, de kompenzálni tudja. Így a nagyon bizonytalan devizaárfolyamok mellett a teljes csoport árbevétele éves összevetésben 6-7 százalékkal eshet vissza euróban. Ez valamivel rosszabb előrejelzés, mint a negyedéve becsült 5-6 százalék.
mfor.hu