2p

Több mint százezer alkalommal használták január óta az ingyenes céginformációs rendszert. Azt ugyan nem lehet tudni, hányan voltak kíváncsiak a cégadatbázisra, annyit azonban meg lehetett állapítani, hogy a 107 ezer lekérdezés több mint 25 ezer IP-címről érkezett, számol be a Napi Gazdaság.

Az adatbázis bizonyos szolgáltatásait ez év januárjától tette ingyenessé az igazságügyi minisztérium. A szolgáltatás egyelőre fapados, vagyis a fizetős lekérdezésekhez képest kevesebbet kap az érdeklődő. A legfontosabb különbség az, hogy az ingyenes rendszer csak tájékoztató jellegű, vagyis azt nem lehet hivatalos dokumentumnak tekinteni. A megismerhető adatok között is vannak eltérések, ingyenesen csak az alapvető információk, a cég elnevezése, székhelye, jegyzett tőkéje, bejegyzésének ideje és a tagok adatai szerepelnek.

A jövőben bizonyosan bővülni fog az ingyenesen hozzáférhető adatok sora - tudatta az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium, azt azonban nem részletezte a tárca, hogy ezt milyen ütemben tervezik, illetve milyen adatokat tennének térítésmentesen hozzáférhetővé. A legtávolabbi cél persze nyilván az kell legyen, hogy a teljes adatbázis megismerhetővé váljon.

Az egyre szélesebb körű hozzáférést az is indokolja, hogy a cégnyilvántartás egyre kevesebb papírmunkával jár, így egyre kisebb ráfordítást igényel. A papíralapú cégbírósági dokumentumok digitalizálása már három éve elkezdődött, így a keresés és nyilvántartás rögvest könnyebb és olcsóbb lett. Ezt követően pedig az elektronikus ügyintézés elindítását kezdte meg a Cégbíróság, először a részvénytársaságok, majd a kft.-k számára, számol be a Napi Gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!