A néhány hete Szombathelyen működő első magyarországi iroda után az Engel & Völkers ma megnyitja első fővárosi főhadiszállását. A budai Krisztina Plaza földszintjén kialakított irodában kizárólag luxusingatlanokat, főleg lakásokat, villákat, nyaralókat közvetítenek. A bejárathoz közel egy hatalmas falon a világ legdrágább ingatlanjai sorakoznak fotókon: a legtöbbet egy villáért kérnek, közel 10 millió eurót.
Szerződni szándékozó közvetítő társaságokat keres az E&V, amely az idén még Hévízen szeretne megjelenni. Jövőre a cég 10-12 irodát nyithat Magyarországon, emellett Csehországban, Szlovéniában, Horvátországban és Romániában is terjeszkedni fog. A bővítést azért innen irányítják, mert az itteni cég kapta meg az anyavállalattól a Master Licence Partner fokozatot.
A 103 partnercéggel működő, 1977-ben elindított hálózat eddig jobbára a német nyelvterületen vetette meg a lábát, de az elmúlt öt évben a spanyolországi Marbellán, a dél-afrikai Fokvárosban, Dubaiban és a floridai Naplesben is megtelepedett. A német nyelvterületen kívüli európai országokban eddig húsz közvetítővel áll kapcsolatban.
A hálózat tagjainak többsége lakóingatlanok adásvételével és finanszírozással foglalkozik, de néhány német és más európai irodában kereskedelmi létesítmények is szerepelnek a palettán. Legutóbb Catherine Zeta-Jones és Claudia Schiffer is az Engel & Völkersen keresztül értékesítette luxusingatlanját.
Az E&V 2003-ig stratégiai együttműködést folytatott a Sotheby's cég ingatlanos leányvállalatával. Két éve azonban a másik nagy brit aukciósház, a Christie's hasonló cégével kötöttek egyezményt.
Az ingatlanügynökség ma több mint 170 irodát működtet, 12 ügynöksége ipari ingatlanok értékesítésével is foglalkozik. A luxusingatlanos részpiacra szakosodott, világszínvonalú szolgáltatást nyújtó, nemzetközi információkhoz is hozzáférő ügynökségi hálózat még nincs a magyar piacon. A közelmúlt egyik ilyen nagy projektje volt a berlini Sony Center hasznosítása. Az ilyen típusú - sok száz millió euró vagy ennél is nagyobb értékű - projektekre külön üzletág szakosodott a cégen belül.
Magyarországon az a legnagyobb probléma, hogy az ingatlanpiaci forgalom mindössze 10-12 százaléka zajlik ügynökségeken keresztül, míg a németeknél ez az arány 40, Londonban pedig 90 százalék. A profi ügynökségi hálózat, a profi kiszolgálás nyilván itthon is nagyobb piaci mozgást gerjeszt majd, írja a Világgazdaság.
Kapcsolódó anyagok:
Visszatért a Váci utca presztízse
Ingatlanhitelek: becsapós lehet az akciós ajánlat
Kinőtték a pestiek a kopott garzonokat