2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Shell és az ukrán SZPK-Geoszervisz nevű vállalat szakértői szerint legalább 2-3 évig eltartanak a próbafúrások, és csak utána derül ki, mennyi palagázkészlet rejtőzik Ukrajnában a föld alatt - írta csütörtöki számában a Kommerszant-Ukrajina című napilap.

Az újságcikk szerint Eduard Sztavickij energetikai miniszter az előző napi kormányülésen bejelentette, hogy a palagáz kitermelése már 2015-ben megkezdődik. Továbbá biztosította az ukrán kabinetet afelől, hogy a kitermelés semmiféle ökológiai kockázattal nem jár.

A Shell vállalat kapta Ukrajnában a megrendelést, hogy derítse fel az országban rejtőző palagázkészletet, és annak kitermelésének technológiáját, illetve annak költségét. Egyelőre a cég a kelet-ukrajnai Harkiv megyében végzett egy próbafúrást. Az elkövetkező években terveznek újabb 15 helyszínen próbafúrásokat végezni. Ezek alapján tudják csak megállapítani a szakemberek, milyen mennyiségű palagázzal is rendelkezik Ukrajna.

Az ország számára az Oroszországból exportált földgáz magas ára miatt fontos, hogy alternatív forrásokból nyerjen gázt. Korábban megjelent hírek szerint Ukrajna akár 32-33 ezer milliárd köbméter palagázkészlettel is rendelkezhet, később az adatokat módosították szerényebb mértékre, 1,2 ezer milliárd köbméterre. Ugyanakkor szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy ezek a becslések nem megalapozottak, csak a próbafúrások elvégzése alapján lehet biztosabb adatokat közölni.

A palagáz olyan földgáz, amely a talaj alatti nagy kiterjedésű pórusrendszerek helyett geológiai palaalakzatok apró üregeiben, illetve mikroszkopikus átmérőjű csatornáiban található. Kitermelése különleges technológiát igényel.

A lap szerint miután az Egyesült Államok palagáz-kitermelésbe kezdett, több földgázt hozott a felszínre, mint Oroszország a hagyományos kitermeléssel.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!