4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az EU régi tagállamai, így Franciaország, Németország, Olaszország egyelőre nem éreznek csökkenést a gázimportban az orosz-ukrán gázvita miatt, a kelet- és közép-európai államokban is normalizálódik a helyzet, Dél-Európa országaiba viszont csökkennek a szállítások.

A balkáni országok az orosz-ukrán gázvitával összefüggésben a szerződésben előirányzottnál mintegy egynegyeddel, 21 millió köbméterrel kevesebb orosz gázt kaptak az új év első három napjában, jelentette a Beta szerb hírügynökség. A hiány vasárnaptól valamelyest kevesebb, már csak napi 16 millió köbméter, idézte a Beta Igor Jelkint, az orosz Gazprom gázipari vállalat diszpécserközpontja Balkánért felelős képviselőjét.

Görögország és Macedónia mintegy 25 százalékos mennyiségcsökkenést kifogásolt. A szokásos napi 6 millió köbméter helyett csupán 4 millió köbméter földgáz jut el Görögországba az ukrán-orosz gázvita miatt.

A fő áteresztő kapunak számító Bulgária, amely szombat reggel óta 10-15 százalékkal kevesebb orosz földgázhoz jut, továbbra is hasonló mennyiség kiesésére számíthat, mondta a Bulgargaz bolgár állami gázipari cég vezérigazgatója. - Ha a gázszállítás napi 6-6,5 millió köbméterre esne, korlátozni kell a fogyasztók gázfelhasználását - tette hozzá. Bulgária gázfogyasztása 10-11 millió köbméter naponta.

Romániába hétfőn a szerződött mennyiségnél 30 százalékkal kevesebb földgáz érkezett, jelentette az állami Transgaz vezetéküzemeltető vállalat.

Ez a helyzet január 11-ig így maradhat, a Gazprom balkáni hivatalától kapott információ szerint.

Horvátországba a szokásosnál 7 százalékkal kevesebb orosz földgáz érkezik az ukrán-orosz gázvita miatt. - A fogyasztók gázellátását ez nem befolyásolja, mivel az ellátó rendszerben stabil a helyzet - mondta a horvát gázvezetéket üzemeltető Plinacro cég egyik vezető illetékese hétfőn. Horvátország gázszükségletének mintegy 40 százalékát importálja, jórészt Oroszországból.

Törökország hétfőn bejelentette, hogy miután az Ukrajnán át érkező orosz földgáz mennyisége mérsékelten csökkent, azt a Fekete-tenger alatt húzódó Kék Áramlat vezetéken át pótolja.

Törökország naponta 40 millió köbméter orosz földgázt kap az Ukrajnán át haladó földgázvezetéken. Ez a mennyiség az elmúlt néhány napban 38 millió köbméterre mérséklődött.

Szerbiában, amely ukrán-magyar közvetítéssel kapja az orosz gázt, még nincsenek ellátási gondok. Ha lesznek, elsősorban a közszolgáltatókat és az üzleti szférát fogják érinteni, mivel a szerb lakosság energiafogyasztásában a gáznak kis szerepe van.

Az ukrán állami Naftogaz gázvállalat szerint a Gazprom moldovai egysége csapolja meg a Dél-Európa felé menő tranzitgázt. A Naftogaz szerint a balkáni szállítmányok naponta 10 millió köbméterrel csökkennek "Gazprom és leánycége, a Moldovagaz közös akciója" nyomán.

A közép-kelet-európai államok közül Csehország hétfőn ismét a szokásos mennyiségben kapja az orosz földgázt, miután a szállítás vasárnapaz öt százalékkal csökkent, közölte a gázimportőr RWE Transgas hétfőn.

Szlovákia is azt jelezte, hogy rendben érkezik a földgáz.

Az osztrák illetékesek is azt közölték hétfőn, hogy az ausztriai gázszállításokat sem érinti a vita, a szállított mennyiség hétfőn sem csökkent.

Bár Ukrajna délelőtt azt közölte, hogy hétfőn 38 millió köbméter helyett csak 30 millió köbméter orosz gázt szállít Magyarországra, eddig nem csökkent a tranzitált mennyiség, mondta Molnár Csaba energiaügyi miniszter egy hétfői, budapesti sajtótájékoztatón. Elmondta: ha az ukránok 8 millió köbméterrel kevesebb gázt szállítanak hétfőn Magyarországra, az nem jelent ellátási problémát, mert a kereskedelmi gáztározókból ez a mennyiség pótolható. Hozzátette: hétfőn az ország gázfelhasználása 70-74 millió köbméter lesz, miután vasárnap mintegy 64 millió köbméter gáz fogyott.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!