A 2007. évi könyvforgalom 66,9 milliárd forint volt, ez az előző évhez képest 2,11 százalékos növekedést jelent, az infláció mértékénél azonban hat százalékkal kevesebb - olvasható a MKKE közlésében.
Az ismeretterjesztő könyvek könyvkiadáson belüli pozíciója tavaly számottevően erősödött, s közel 9,6 százalékos bővüléssel több mint 17,4 milliárd forintos forgalmat könyvelhetett el. Ezzel négy év után újra a legerősebb könyvkiadási ágazattá vált, az összforgalom 25,97 százalékát tett ki.
Európában szinte egyedülálló piaci részesedést, 19,3 százalékot produkált a szépirodalom kategóriájába sorolható művek forgalma. A tavalyelőtti, átmenetinek bizonyuló csökkenés után a fikciós művek kiemelkedő évet zártak, eladásuk 2006-hoz képest több mint 2 milliárd forinttal bővült, több mint 12,9 milliárd forintos forgalmat érve el.
Tavaly is folytatódott a négy év óta tapasztalható drámai piacvesztés a szakkönyvek, tudományos művek, lexikonok, szótárak, valamint az egyéb, felsőoktatásban használatos kiadványok ágazatában. Az elmúlt évben 8,5 milliárd forint volt csupán a forgalom, amely a teljes piac 12,7 százalékát tette ki, a 2006-ban mért 14 százalékhoz képest, ami akkor 9,1 milliárd forintot jelentett. A legnagyobb könyvkiadói terület forgalmának folyamatos zsugorodását jelzi, hogy a felsőoktatásban használatos kiadványok forgalma az elmúlt négy esztendőben több mint 3 milliárd forinttal csökkent - figyelmeztet az MKKE.
A magyarországi könyvpiac kiadói koncentrációja lényegesen nem változott az elmúlt évben sem: 2007-ben 13 cég adta a kiadói összforgalom 57,2 százalékát. A külföldi tulajdonban lévő magyarországi könyvkiadók hazai piaci részesedése pedig - a Nemzeti Tankönyvkiadó megvásárlásával - jelentősen nőtt: tavalyi produkciójuk 30 százalékot képviselt, míg tavalyelőtti piaci részesedésük 24,6 százalék volt.