A közlemény szerint a nemzetgazdasági beruházások az előző negyedévhez képest - a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint - 1,1 százalékkal bővültek. Az év első hat hónapjában összesen 1835,5 milliárd forintot költöttek beruházásra, 3,3 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban.
A KSH korábbi közlése szerint a nemzetgazdasági beruházások volumene 2008 I. negyedévében - az előzetes számítások alapján - 4,8 százalékkal csökkent a megelőző év azonos időszakához viszonyítva, az előző negyedévhez képest - a szezonálisan kiigazított index szerint - egy százalékkal esett vissza. Folyó áron a beruházások teljesítményértéke 809 milliárd forint volt az I. negyedévben.
A nemzetgazdasági beruházások volumene 2007 II. negyedévében 0,4 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakának szintjétől, míg az előző negyedévhez képest - a szezonálisan kiigazított index szerint - 0,1 százalékkal nőtt az előzetes számítások alapján.
Tavaly a második negyedévben folyó áron a beruházások teljesítményértéke 1025,8 milliárd forintot tett ki, míg az év első felében összesen 1857 milliárd forintot költöttek beruházásra, így azok volumene 0,2 százalékkal nőtt.
A beruházási tevékenység második negyedévi 2,1 százalékos csökkenésén belül az építési beruházások 11,2 százalékkal estek vissza, amiben a lakásberuházások csökkenése a meghatározó. A gép- és berendezés-beruházások 10,5 százalékkal emelkedtek, amihez főként a szállítás és a kereskedelem gépberuházásai járultak hozzá, áll a KSH közleményében.
A nagyobb súlyt képviselő ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás beruházásainak volumene 11,7 százalékkal csökkent a tavalyi szinthez képest. E nemzetgazdasági ág tartalmazza a lakásépítéseket, amelyben jelentős mértékű visszaesés következett be az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva.
A feldolgozóipar beruházásai 2,4 százalékkal mérséklődtek. Az ágazaton belül legnagyobb mértékben a gumi termék, a nemfém ásványi termék, valamint a járműgyártás beruházásai maradtak el, e visszaeséshez az elmúlt évi magas bázis is hozzájárult. A szállítás, raktározás, posta és távközlés 7,2 százalékos növekedésének nagy részét a jelentős távközlési és szállítási beruházások tették ki.